Ochranu míst typu šikmý kostel v Karviné bude řešit nová rada vlády

3 minuty
Události: Záchrana památných míst
Zdroj: ČT24

Nově zřízená Rada vlády pro paměťovou agendu představila konkrétní témata, kterými se začala zabývat. Založila například speciální skupinu pro vzdělávání zaměřenou na výuku moderních dějin. Členové zároveň zdůraznili, že je potřeba dbát o místa paměti druhého a třetího odboje, pokud jsou zanedbaná nebo je ohrožena jejich existence.

Starou Karvinou symbolizuje kostel sv. Petra z Alkantary, známý jako šikmý kostel. Kvůli poddolovanému území se výrazně naklonil. Dřív tam bývalo město, teď je kolem jen zarostlá plocha.

Na pozemku před kostelem stála takzvaná Bílá škola. Zprvu se tam učilo česky, poté polsky a německy. Dnes ji připomíná drobná cedulka s fotografií.

Další cedule zase připomíná bývalou lokálku. Spojovala starou Karvinou s centrem Ostravy. Na ploše by mohly v budoucnu stát průmyslové haly. První má být od kostela vzdálená zhruba čtyři sta metrů.

Politici by měli chápat důležitost ochrany památných míst

Podle památkářů se jedná o archeologicky významnou lokalitu. Pod povrchem jsou nejen části zástavby, ale také průmyslových a těžebních areálů. „Paměťová stopa je ve vzpomínkách lidí. To, že je místo, k němuž máte vztah jako k místu, ze kterého pocházeli vaši předkové. To je podstatné,“ vysvětlil publicista věnující se historii Martin Groman.

Na území ale byly i pracovní tábory pro sovětské, italské nebo židovské zajatce. Právě taková místa by se podle odborníků měla chránit. „Je důležité, aby politici, kteří v daných místech rozhodují o tom, jak bude vypadat veřejný prostor, chápali důležitost a smysl ochrany míst, kde se odehrával zápas o demokracii a svobodu,“ poznamenala místopředsedkyně rady a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Některá památná místa zůstala zapomenuta

„Na řadě míst České republiky se nachází památná místa, která z různých důvodů zůstala zapomenuta. Nebo je převrstvil čas, a přesto jsou spojená s národní i mezinárodní historií,“ poznamenal místopředseda rady a předseda Spolku Političtí vězni.cz Tomáš Bouška.

Jedním je například zchátralá převlékárna pro vězně pracovního tábora Rovnost u Jáchymova. Takzvanou Řetízkárnu se teď snaží zachránit. Vzniknout tam má kulturní centrum.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 32 mminutami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 1 hhodinou

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 1 hhodinou

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 2 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 2 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 4 hhodinami
Načítání...