První československý počítač připojený k internetu vážil tunu, vědci museli vyrobit vlastní kabel

5 minut
Události: 30 let od prvního internetového připojení v Československu
Zdroj: ČT24

Od prvního internetového připojení z tuzemska uplynulo 30 let. Vědci z ČVUT, tehdy ještě v Československu, se při něm spojili se svými rakouskými kolegy. Získat potřebný počítač jim předtím trvalo několik měsíců a rektor univerzity se musel zavázat, že vybavení nebudou používat k vývoji jaderných zbraní. Internet se pak začal rozšiřovat i mimo univerzitní kruhy, loňský rok bylo k síti připojeno 83 procent českých domácností.

E-mail, sociální sítě, zprávy i vysílání v mobilu, ale také nakupování, vyhledávání v jízdních řádech nebo on-line bankovnictví jsou dnes běžné součásti života. Stojí na síti internet. Jeho začátky si řada lidí spojí s vytáčeným připojením. Z dnešního pohledu bylo takové připojení pomalé, nespolehlivé a drahé. Ale otevřelo možnosti pro širokou veřejnost.

Úplný začátek byl na ČVUT v Praze. V neděli uběhne třicet let od chvíle, kdy se Čechoslováci poprvé spojili s někým přes internet, a to s vědci na Keplerově univerzitě v Linci.

Jejich cílem bylo, aby náklady na odeslání jednoho e-mailu byly srovnatelné nebo nižší než odeslání jednoho dopisu poštou. Spojení měl na starosti Jan Gruntorád, dnes přezdívaný otec českého internetu. „Počítač IBM měl rozměry zhruba jeden na dva metry, byl jeden a půl metru vysoký a vážil jednu tunu,“ popsal Gruntorád stroj, přes který se první spojení uskutečnilo.

Potřeba byl mimo jiné i komunikační panel a směrovač, pro který museli odborníci získat speciální povolení. „Pan rektor ČVUT musel podepsat formuláře licenčního řízení, že tento směrovač zůstane pouze na adrese uvedené v licenčním řízení a že nebude využit k vývoji chemických a jaderných zbraní,“ přiblížil dnešní emeritní ředitel sdružení CESNET.

Po měsíce trvajících jednáních přístroj konečně dorazil. Ale bez kabelu. Vědci jej tak nemohli použít. „Jeden z kolegů se na to podíval a řekl: Kluci, počkejte já bych zkusil něco vymyslet. Sehnal konektory a do večera kabel udělal,“ nastínil Gruntorád. 

Jen pár metrů od místa prvního internetového spojení teď neustále protéká obrovské množství dat. Před 30 lety by obyčejná fotka z telefonu, která má 2 MB, tekla přes internet 28 minut a zároveň by síť nikdo nemohl využívat k ničemu jinému. Dnes takový soubor dojde na druhou stranu k jinému uživateli za pouhých 160 miliontin sekundy. Rozdíl je i v infrastruktuře a posunula se také kapacita sítě i celé technologie.

První zrušenou doménou byla ta s koncovkou .cs

Internet se v Československu rozšiřoval postupně. Byly na něm na začátku hlavně texty, obrázky byly jen výjimečné. Nebylo totiž možné přenášet tolik dat.

Stránky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v listopadu 1994
Zdroj: ČT24

V roce 1992 bylo aktivních asi čtyřicet domén, v letech 1993 až 1994 asi 114. Doména .cs se používala i dlouho po rozdělení republiky a byla to také historicky první zrušená doména. Dnes je domén s koncovkou .cz zaregistrovaných víc než 1,4 milionu. V průměru ji tak má skoro každý sedmý obyvatel. Denně přibývají stovky dalších.

Hlavně ale přibývají uživatelé. Zatímco před 17 lety bylo k internetu připojených jen asi 19 procent domácností, loni to bylo 83 procent. Roste i objem spotřebovaných dat, během posledních deseti let více než desetinásobně.

Ještě v roce 1994 stálo nejrychlejší připojení pro firmy skoro 60 tisíc korun. V Česku ceny v podstatě diktoval v té době monopolní Telecom. Internet vedl přes telefonní linky, a cena tak závisela i na jejich vytíženosti. I tak šlo na tehdejší poměry o velké částky. Když chtěl Telecom zvednout poplatky o 60 procent, došlo i na protesty. V polovině devadesátých let se do sítě začaly připojovat první společnosti, které pak službu zpřístupnily více lidem. 

Protesty proti zvyšování poplatků Telecomem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěV Senátu se přou kvůli financování nepedagogů

V Senátu se rozhořel spor o převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce, proti kterému se s peticí postavily odbory a opozice. Pokus o změnu financování mezd nepedagogů je podle kritiků nedomyšlený a uspěchaný. Předseda školských odborů František Dobšík varoval před tím, že obce s nižšími daňovými příjmy nebudou schopné zajistit odpovídající podmínky pro provoz škol. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) namítal, že záměr byl schválen už za předchozí vlády Andreje Babiše (ANO) a nikdo proti němu dříve neprotestoval.
14:01Aktualizovánopřed 6 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 23 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 1 hhodinou

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 4 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 5 hhodinami
Načítání...