Na nový kloub čekají lidé kvůli pandemii i dva roky, k operačním plánům se vracejí jen některé nemocnice

6 minut
Události: Kvůli pandemii nemonice odkládají operace
Zdroj: ČT24

Pandemie opakovaně zasahuje do operačních plánů. Některé nemocnice se k plánovaným zákrokům chtějí vrátit už na začátku nového roku, jiné tak optimistické nejsou. Lidé proto čekají třeba i několik měsíců na operaci žlučníku, na výměnu kyčelního kloubu dokonce i dva roky.

Některé operace už na pozdější termíny odkládat nelze, protože se z pacienta čekajícího třeba na náhradu kyčelního kloubu kvůli stupňujícím se potížím stal akutní případ. Například na ortopedii na pražské Bulovce přesto na operaci čeká zhruba tisícovka pacientů. Plánované operace tu lékaři přerušili přibližně před měsícem, po Silvestru se k nim začnou vracet.

„Chtěli bychom provoz rozjet, jak nám to personální situace dovolí. V současné době nedáváme nové termíny na endoprotézu, abychom v první řadě odoperovali ty, které byly odloženy,“ potvrzuje primář tamního ortopedického oddělení Radovan Kubeš.

Naopak třeba Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nebo nemocnice v Blansku zatím obnovu odkládané péče neplánuje. Přestože covidových pacientů ubylo. „Obávám se, že dopady vánočních svátků uvidíme teprve v prvních čtrnácti dnech v lednu, takže predikci plné operativy teď slíbit nemůžu,“ vysvětluje ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková.

  • Například v Uherskohradišťské nemocnici nebo u svaté Anny v Brně můžou na náhradu kyčelního kloubu teď pacienti čekat dva roky místo jednoho. Dvojnásobně dlouhá je čekací lhůta i v Kolíně, kde se prodloužila z šesti měsíců na celý rok. Až tříletou čekací listinu mají v olomoucké fakultní nemocnici – oproti ročnímu čekání dříve.
  • Výrazně lepší situace je u operací žlučníku. V Uherském Hradišti se čeká stejně dlouho, tedy v řádu týdnů. V Brně zhruba o čtrnáct dní déle než dřív, v Kolíně o tři měsíce. Jsou ale místa, kde pacienti potřebují i u tohoto zákroku hodně trpělivosti. Například v nemocnici Karviná-Ráj se na sál dříve dostali maximálně po dvou měsících, teď musí vydržet i rok.

Válek: Více výkonů rovná se více peněz

Když jednotlivá zařízení porovnala počet zákroků provedených před začátkem pandemie covidu-19 a letos, zjistila pokles o čtvrtinu až třetinu. „Na konci roku, ve chvíli, kdy budeme mít vykázanou veškerou produkci z nemocnic, chceme udělat důkladnou analýzu, kde se nám péče nejvíce propadla. Myslím si, že je to ortopedie,“ odhaduje generální ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce nemocnice motivovat k co nejrychlejšímu dohánění odložených operací. U zákroků, kde během pandemie nejvíc vzrostly čekací lhůty, chce navýšení úhrad od pojišťoven. „Čím více výkonů nemocnice udělá, tím více peněz dostane,“ uvádí.

Ředitelé nemocnic to vítají, upozorňují ale nejen na finanční limity. „Je vždycky fajn, když dostaneme peníze, ale myslím, že to není jen problém peněz, je to také otázka personálu,“ upozorňuje šéfová blanenské nemocnice. „Třeba i pro personál by to znamenalo další finanční ocenění, operovalo by se i ve volné dny,“ navrhuje náměstkyně pro léčebně preventivní péči z nemocnice Bulovka Hana Roháčová.

Docházejí síly, ale ne vždy i personál

Jak rychle a jak dlouho budou nemocnice odložené operace dohánět, se odvine i od šíření omikronu. Zdravotníci mluví o vyčerpání.

„Úbytek sester bohužel je, i kolegyně, se kterými se bavím, protože pořád sháníme nějaký personál, říkají, že mají spoustu kolegyň ze škol, které odešly ze zdravotnictví a nechtějí se do něj vrátit, protože ty poslední dva roky je to opravdu vysilující,“ přibližuje hlavní sestra Rokycanské nemocnice Eva Egermaierová. Řešením, i když dlouhodobě ne nejlepším, jsou většinou přesčasy. Ty ale přetíženost personálu dál zvyšují.

Počty sester před a během pandemie
Zdroj: ČT24

V jiných nemocnicích ale je situace lepší než v Rokycanech. Česká televize získala podrobná data od šestnácti nemocnic napříč republikou. Úbytek sester v jednotkách procent zaznamenaly čtyři z nich. Ve většině z nich teď pracuje naopak víc zdravotníků než před pandemií.

Peníze budou, i když ne pro všechny

Sestry a lékaři jsou jediné profese, kterým růst platů tak, jak ho nastavil Babišův kabinet, nová vláda ponechá. „Určitě to má i symbolický význam, ocenění práce, která je náročná,“ míní internista z Oblastní nemocnice Jičín Zdeněk Slavík. A u symboliky možná i zůstane. „S šesti až osmi procenty inflace zdravotníci příliš reálných mezd navíc nedostanou,“ tuší ředitel jičínské nemocnice Tomáš Sláma.

Sanitáři a další zdravotníci z nižších platových tříd dostanou ale přidáno méně, než původně očekávali – namísto čtrnácti stovek jen polovinu. Čas teď podle ministra zdravotnictví není ani na debatu o odměnách za poslední koronavirovou vlnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno.
09:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 3 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 4 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 5 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinu Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 14 hhodinami
Načítání...