Na nový kloub čekají lidé kvůli pandemii i dva roky, k operačním plánům se vracejí jen některé nemocnice

6 minut
Události: Kvůli pandemii nemonice odkládají operace
Zdroj: ČT24

Pandemie opakovaně zasahuje do operačních plánů. Některé nemocnice se k plánovaným zákrokům chtějí vrátit už na začátku nového roku, jiné tak optimistické nejsou. Lidé proto čekají třeba i několik měsíců na operaci žlučníku, na výměnu kyčelního kloubu dokonce i dva roky.

Některé operace už na pozdější termíny odkládat nelze, protože se z pacienta čekajícího třeba na náhradu kyčelního kloubu kvůli stupňujícím se potížím stal akutní případ. Například na ortopedii na pražské Bulovce přesto na operaci čeká zhruba tisícovka pacientů. Plánované operace tu lékaři přerušili přibližně před měsícem, po Silvestru se k nim začnou vracet.

„Chtěli bychom provoz rozjet, jak nám to personální situace dovolí. V současné době nedáváme nové termíny na endoprotézu, abychom v první řadě odoperovali ty, které byly odloženy,“ potvrzuje primář tamního ortopedického oddělení Radovan Kubeš.

Naopak třeba Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nebo nemocnice v Blansku zatím obnovu odkládané péče neplánuje. Přestože covidových pacientů ubylo. „Obávám se, že dopady vánočních svátků uvidíme teprve v prvních čtrnácti dnech v lednu, takže predikci plné operativy teď slíbit nemůžu,“ vysvětluje ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková.

  • Například v Uherskohradišťské nemocnici nebo u svaté Anny v Brně můžou na náhradu kyčelního kloubu teď pacienti čekat dva roky místo jednoho. Dvojnásobně dlouhá je čekací lhůta i v Kolíně, kde se prodloužila z šesti měsíců na celý rok. Až tříletou čekací listinu mají v olomoucké fakultní nemocnici – oproti ročnímu čekání dříve.
  • Výrazně lepší situace je u operací žlučníku. V Uherském Hradišti se čeká stejně dlouho, tedy v řádu týdnů. V Brně zhruba o čtrnáct dní déle než dřív, v Kolíně o tři měsíce. Jsou ale místa, kde pacienti potřebují i u tohoto zákroku hodně trpělivosti. Například v nemocnici Karviná-Ráj se na sál dříve dostali maximálně po dvou měsících, teď musí vydržet i rok.

Válek: Více výkonů rovná se více peněz

Když jednotlivá zařízení porovnala počet zákroků provedených před začátkem pandemie covidu-19 a letos, zjistila pokles o čtvrtinu až třetinu. „Na konci roku, ve chvíli, kdy budeme mít vykázanou veškerou produkci z nemocnic, chceme udělat důkladnou analýzu, kde se nám péče nejvíce propadla. Myslím si, že je to ortopedie,“ odhaduje generální ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce nemocnice motivovat k co nejrychlejšímu dohánění odložených operací. U zákroků, kde během pandemie nejvíc vzrostly čekací lhůty, chce navýšení úhrad od pojišťoven. „Čím více výkonů nemocnice udělá, tím více peněz dostane,“ uvádí.

Ředitelé nemocnic to vítají, upozorňují ale nejen na finanční limity. „Je vždycky fajn, když dostaneme peníze, ale myslím, že to není jen problém peněz, je to také otázka personálu,“ upozorňuje šéfová blanenské nemocnice. „Třeba i pro personál by to znamenalo další finanční ocenění, operovalo by se i ve volné dny,“ navrhuje náměstkyně pro léčebně preventivní péči z nemocnice Bulovka Hana Roháčová.

Docházejí síly, ale ne vždy i personál

Jak rychle a jak dlouho budou nemocnice odložené operace dohánět, se odvine i od šíření omikronu. Zdravotníci mluví o vyčerpání.

„Úbytek sester bohužel je, i kolegyně, se kterými se bavím, protože pořád sháníme nějaký personál, říkají, že mají spoustu kolegyň ze škol, které odešly ze zdravotnictví a nechtějí se do něj vrátit, protože ty poslední dva roky je to opravdu vysilující,“ přibližuje hlavní sestra Rokycanské nemocnice Eva Egermaierová. Řešením, i když dlouhodobě ne nejlepším, jsou většinou přesčasy. Ty ale přetíženost personálu dál zvyšují.

Počty sester před a během pandemie
Zdroj: ČT24

V jiných nemocnicích ale je situace lepší než v Rokycanech. Česká televize získala podrobná data od šestnácti nemocnic napříč republikou. Úbytek sester v jednotkách procent zaznamenaly čtyři z nich. Ve většině z nich teď pracuje naopak víc zdravotníků než před pandemií.

Peníze budou, i když ne pro všechny

Sestry a lékaři jsou jediné profese, kterým růst platů tak, jak ho nastavil Babišův kabinet, nová vláda ponechá. „Určitě to má i symbolický význam, ocenění práce, která je náročná,“ míní internista z Oblastní nemocnice Jičín Zdeněk Slavík. A u symboliky možná i zůstane. „S šesti až osmi procenty inflace zdravotníci příliš reálných mezd navíc nedostanou,“ tuší ředitel jičínské nemocnice Tomáš Sláma.

Sanitáři a další zdravotníci z nižších platových tříd dostanou ale přidáno méně, než původně očekávali – namísto čtrnácti stovek jen polovinu. Čas teď podle ministra zdravotnictví není ani na debatu o odměnách za poslední koronavirovou vlnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 1 hhodinou

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Informoval o tom server iROZHLAS, kterému útok potvrdila příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 1 hhodinou

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 2 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 12 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 12 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 13 hhodinami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...