Kohout vysvětlil běloruské chargé d'affaires vyhoštění Bazanova z Česka

Náměstek ministra zahraničí Jan Kohout si předvolal chargé d'affaires běloruského velvyslanectví v Praze Olgu Filimončikovou. Na schůzce vysvětlil postup při vyhoštění šéfa běloruského fotbalu Vladimira Bazanova z České republiky. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí.

Jan Kohout
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Náměstek Jan Kohout si z rozhodnutí ministra Jakuba Kulhánka předvolal chargé d'affaires běloruského velvyslanectví v Praze. Na této schůzce vysvětlil běloruské straně český postup v případu pana Bazanova a důvod, proč musel opustit Českou republiku. Tímto důvodem bylo porušení podmínek vstupu do země,“ uvedl resort. 

Kohout zároveň běloruské straně připomněl trvající znepokojení nad vývojem v Bělorusku, které se týká „jak nepřijatelných represí proti obyčejným lidem, opozičním představitelům a nezávislým médiím, tak uměle vyvolané migrační krize na hranicích s EU, za kterou je Bělorusko jednoznačně zodpovědné.“

Česká policie podle serveru Deník N nařídila šéfovi běloruského fotbalového svazu Bazanovovi opustit Česko. V úterý ho společně s manželkou zadržela na několik hodin cizinecká policie, protože na zápas kvalifikace mistrovství světa fotbalistek v Opavě přijeli bez povolení ke vstupu. Navíc porušili podmínky ministerstva zdravotnictví související s koronavirovou pandemií.

Mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Anatol Hlaz ve středu poté, co si Bělorusko předvolalo českého chargé d'affaires Petra Halaxu, mimo jiné uvedl, že Minsk požádal Prahu o náležité vysvětlení a protestuje proti oficiálnímu postupu České republiky.