Podmínky za protiromské cedule u památníku v Letech platí. Nejvyšší soud zamítl dovolání dvou mužů

Nejvyšší soud odmítl dovolání dvou mužů odsouzených k podmíněným trestům za umístění protiromských nápisů u památníku v Letech. ČT to zjistila z databáze soudu. Okresní soud původně odsoudil Matouše Bulíře a Pavla Kozáka za trestný čin popírání a schvalování genocidy, krajský soud ale čin následně přehodnotil na výtržnictví a tresty jim zmírnil. Tento verdikt nyní platí – trest sedmi a pěti měsíců vězení podmíněně odložených na zkušební dobu jednoho a půl roku.

„Podle § 265i odstavce 1 písmene b) trestního řádu se dovolání obviněných M. B. a P. K. odmítají,“ stojí v rozhodnutí, které ČT zjistila v databázi Nejvyššího soudu. Podle něj muži nepodali dovolání ze zákonných důvodů.

Oba muži umístili podle obžaloby v květnu roku 2018 na informační cedule v areálu památníku v Letech u Písku nápis, který v zásadě tvrdil, že žádný Rom nepracuje. „Památník věnovaný posledním pracujícím Romům na území České republiky,“ zněl jeden z textů, který se na místě objevil.

K akci se následně na svém webu přihlásilo nacionalistické hnutí První republika, ve kterém Bulíř i Kozák působili. Anonymizovaný rozsudek, který má ČT k dispozici, mimo jiné uvádí, že jeden z obžalovaných ještě pár měsíců před činem pracoval pro vězeňskou službu.

Odvolací soud tresty zmírnil

Okresní soud v Písku nejprve loni v říjnu uznal oba muže vinnými z trestného činu popírání a schvalování genocidy a vyměřil jim roční a osmiměsíční podmínku. S tím ale ani jeden z mužů nesouhlasil, oba se proto odvolali. Táborská pobočka českobudějovického krajského soudu jim letos v únoru částečně vyhověla, když soudce Zdeněk Pořízek jejich případ překvalifikoval na výtržnictví.

Podle něj je nezpochybnitelné, že oba muži nápisy na pietní místo v Letech umístili, schvalování genocidy se ale svým činem podle soudu nedopustili. Soud jim tak tresty zmírnil na sedm a pět měsíců vězení podmíněně odložených na zkušební dobu jednoho a půl roku.

Krajský soud zároveň ve svém zdůvodnění konstatoval, že texty tohoto typu „představují bohužel nemalou částí majoritní populace přijímaný a vyjadřovaný paušálně negativní postoj vůči tomuto etniku.“

Signál z mobilních telefonů prokázal, že byli na místě činu

Oba muži před soudy svou vinu opakovaně odmítli. Podle krajského soudu je ale usvědčilo několik rozhodujících nepřímých důkazů. Naprosto stěžejní byl pro soud důkaz o signálu z jejich mobilních telefonů, který dokazuje, že se v danou dobu pohybovali na místě činu. Policie může taková data získat, pokud byl telefon v danou chvíli aktivní, tedy pokud byl skrze něj například uskutečněn hovor nebo se připojil do datové sítě.

Podle rozsudku muže usvědčil také kamerový záznam z místa činu, který zachycuje dvě osoby nesoucí cedule. Jedna z nich má přitom na sobě mikinu se znaky hnutí První republika. Stěžejní byla pro soud výpověď soudního znalce, který označil znaky chůze a tělesnou výšku obou obžalovaných za shodné s muži na videu.

Odsouzení muži jsou podle Národní centrály proti organizovanému zločinu hlavními představiteli hnutí První republika. To je typické výrazným důrazem na českou etnicitu – Romové podle hnutí nejsou vnímáni jako součást českého národa. Soudy také označily výpověď obou obžalovaných za nevěrohodnou.

Táborem v Letech u Písku podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů – mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo celkem asi šest set romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci sněmovních stran mluvili o roli Evropy v rusko-ukrajinské válce

Do Saúdské Arábie zamířili američtí a ruští vyjednavači. V Paříži se sešli lídři některých evropských zemí a ptají se, proč se o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem jedná bez účasti Evropanů. O roli Evropy v rusko-ukrajinské válce, bezpečnosti a vztazích se Spojenými státy hovořili v Událostech, komentářích zástupci parlamentních stran Petr Beitl (ODS), Radek Vondráček (ANO), Helena Langšádlová (TOP 09), Eduard Hulicius (KDU-ČSL), Barbora Urbanová (STAN), Jiří Kobza (SPD) a Vladimír Votápek (Piráti).
před 3 hhodinami

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
před 3 hhodinami

Zadrženého českého manažera v Senegalu řeší diplomaté i politici

Třetí měsíc drží Senegal ve vazbě manažera Ilju Mazánka. Firma Transcon měla v západoafrické zemi zrekonstruovat pět letišť. Podle místních úřadů ale způsobila škody asi za dvě a půl miliardy korun. Případem se zaobírají právníci, diplomaté i politici. V týdnu se přidá ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pro Reportéry ČT natáčel Dalibor Bártek.
před 4 hhodinami

„Odmítl podíl na chaotickém řešení,“ vítá ANO Pavlovo veto

Opoziční hnutí ANO vítá pondělní rozhodnutí prezidenta Petra Pavla vetovat novelu o platech veřejných činitelů. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová se nediví, že se Pavel „odmítl podílet na chaotickém řešení vlády“. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že s výhradami prezidenta „v zásadě souhlasí“, nicméně si prý nedokáže představit, že je v současné situaci možné dojednat a schválit lepší řešení.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Kulhánek s prezidentem jednal o povodních, Vrběticích či bydlení

Prezident Petr Pavel se v pondělí odpoledne na Pražském hradě setkal s ministrem pro místní rozvoj (MMR) Petrem Kulhánkem (STAN). Na programu byla podpora bydlení, digitalizace stavebního řízení nebo plán ministerstva na pomoc slabším regionům. Rovněž hovořili o pomoci povodněmi zasaženým oblastem. Tématem jednání byla také sanace území v okolí Vrbětic na Zlínsku, kterou podle ministra nadále probírají resorty pro místní rozvoj, obrany, vnitra i financí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další tři týdny by podle dlouhodobého výhledu počasí měly být teplotně průměrné.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rusko zůstává největším dovozcem ropy do Česka. Jeho podíl ale klesá

Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem odtamtud loni přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do České republiky. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, podíl jeho dodávek je už těsně za Ruskem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prezident vetoval novelu o zvýšení platů ústavních činitelů

Prezident Petr Pavel vetoval novelu o růstu platů vrcholných politiků či soudců. Dostane ji tak k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...