Veteráni z války v Perském zálivu mají zdravotní problémy, stát souvislost s jejich nasazením zatím neuznal

14 minut
Reportéři ČT: Veteráni z války v Zálivu stále nejsou léčeni
Zdroj: ČT24

Války v Perském zálivu se před třiceti lety účastnilo zhruba dvě stě českých a slovenských vojáků. U mnohých z nich se po návratu objevily neobvyklé zdravotní problémy. Stát přitom odmítá, že se jedná o následek jejich nasazení. Příčinu takzvaného syndromu války v Zálivu se dosud objasnit nepodařilo. Pro Reportéry ČT natáčel Tomáš Vlach.

Vojáci se s válkou proti Iráku Saddáma Husajna ocitli na skutečném bojišti a v situacích, které si do té doby nedokázali představit. Surrealistický byl třeba zážitek, když ustupující irácká armáda zapálila ropné vrty v Kuvajtu.

„Bylo osm hodin ráno, sluníčko už bylo vysoko a tma, jako kdyby byla půlnoc,“ vzpomíná veterán Jaromír Mareček. Všichni mluví o obrovském štěstí, že až na jednoho vojáka se domů všichni vrátili.

Českoslovenští vojáci strávili v Perském zálivu pět měsíců. Svůj hlavní úkol upozorňovat na výskyt chemických látek splnili, a to dokonce i v první linii. Pocit zadostiučinění se ale zakrátko změnil ve zklamání. „Ve společnosti jsme byli bráni jako žoldáci, ne jako vojáci,“ vzpomíná veterán Imrich Breza.

Byl tehdy velitelem dopravní jednotky a po návratu ze Zálivu měl problém najít v armádě odpovídající místo a uchytit se pořádně nemohl ani poté v civilu. Dnes prodává a opravuje kola. Na roky po návratu nevzpomíná v nejlepším. Právě tehdy se u veteránů začaly projevovat podivné zdravotní problémy. „Byly to bolesti hlavy, horší je to i s pamětí,“ říká Breza.

„Když jsem se vrátil z Perského zálivu, byli jsme v Ústřední vojenské nemocnici na výstupní kontrole a tam mi zjistili, že mám problém s játry,“ popisuje Mareček.

Syndrom války v Zálivu

Vytrvalými bolestmi hlavy a celého těla, poruchami vnímání, nevysvětlitelnou únavou, vyrážkami, průjmy, zažívacími a dýchacími obtížemi trpělo také až 210 tisíc amerických vojáků a desítky tisíc jejich koaliční spolubojovníků. Následně se začalo mluvit o syndromu války v Zálivu.

„Nemělo to jednu tvář, bylo to od únavového syndromu až po psychické problémy, klasický alkoholismus, ale spustily se i choroby, který byly svým způsobem exotické nebo výjimečné,“ uvádí lékař a veterán Jindřich Sitta. Jeden z veteránů Ján Husár zemřel v padesáti letech na neobvyklý druh rakoviny. Petru Horákovi pak diagnostikovali Parkinsonovu nemoc.

Horák půl roku velel chemické jednotce. Jeho potíže začaly osm let po návratu. Lékaři mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. Dostal ji v necelých čtyřiceti letech a později na internetu objevil, že podobně jsou na tom i desítky amerických i britských veteránů. Nechal se vyšetřit v pražské vojenské nemocnici a obrátil se na armádu, aby chorobu uznala jako nemoc z povolání.

„Odpověď byla trošku zmatená v tom smyslu, že snad ani nebylo prokázáno, jestli jsem byl v té době v Perském zálivu na místě, kde se odehrávaly boje,“ popisoval svoje peripetie s úřady v roce 2011 Horák.

„V žádné z těch oblastí jsme nenašli důkaz, který by jednoznačně svědčil pro kauzální souvislost,“ reagoval tehdy náměstek pro preventivní a léčebnou péči v Ústřední vojenské nemocnici Praha Ivan Jeřábek.

Redakce se snažila Petra Horáka kontaktovat i nyní, jeho žena ale natáčení odmítla s tím, že stav manžela se zhoršil a potřebuje klid. Pocit, že je stát hodil přes palubu, mají Horákovi dodnes. Nic již ale nežádají.

Na straně veteránů z Perského zálivu

Za veterány z Perského zálivu se zasazovala lékařka a politička sociální demokracie Milada Emmerová. Vzpomíná, že ve světě i v Česku tehdy i přes závažnost potíží nikdo nechtěl souvislost s válkou v Zálivu uznat.

„Výzkumem, který byl bohatý zejména v Americe, se nepřišlo na nic, do čeho by jejich potíže zapadaly. Tehdy se spíše považovali za simulanty, že chtějí nějaké finanční odškodnění,“ vysvětluje bývalá poslankyně, senátorka, hejtmanka a ministryně zdravotnictví Emmerová.

Škodliviny z ropy v krvi

Jak to se syndromem války v Perském zálivu vlastně je, není jasné dodnes. Podle některých teorií ho způsobily bojové látky z vybombardovaných skladů, které pak naměřili i Čechoslováci. Podle jiných jde o následky stresu či působení ochuzeného uranu z použité munice. Doktorka Emmerová publikovala odborný článek, kde za příčinu označila kouř z hořících ropných vrtů.

„Tím, že to je zkažená krev, mám-li to říct lidově, tak to přijde ke každému orgánu v organismu a samozřejmě nejvíc trpí jako vždy mozek a nervová soustava. Nejde jenom o otravu, ale také o nedostatečně okysličenou krev,“ říká lékařka.

Zdravotní problémy veteránů zkoumala v posledních třech letech další studie Institutu klinické a experimentální medicíny a Ústřední vojenské nemocnice. Výsledky mají být v prosinci.

„V tuto chvíli nemáme jednoznačný závěr, který by říkal, že vojáci se kvůli škodlivým látkám nakazili syndromem války ze Zálivu a způsobilo jim to celoživotní trauma. Zároveň ale studie chce prozkoumat, jakým způsobem je mohlo nasazení v Zálivu ovlivnit, takže počkáme na výsledky. Pokud se prokáže souvislost, je stát připraven je dál léčit,“ avizuje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 7 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 8 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 8 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 12 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 13 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...