Policie vyslýchá okolí prezidenta. Prověřuje podezření na neposkytnutí pomoci

Šéf protokolu Pražského hradu Vladimír Kruliš ve středu vypovídal na policii v souvislosti s prověřováním, zda se před hospitalizací prezidenta Miloše Zemana někdo nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci. O tom, že policie v úterý zahájila výslechy zaměstnanců Pražského hradu, informoval server iROZHLAS.cz. V úterý byl podle webu na policii vypovídat šéf ochranky prezidenta Martin Baláž, ve čtvrtek čeká výslech kancléře Vratislava Mynáře. Policie také prověřuje možné padělání prezidentova podpisu. 

Miloš Zeman a Vladimír Kruliš v roce 2017
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Mohu potvrdit, že jsem podal vysvětlení a odpověděl na všechny položené otázky policejnímu orgánu,“ napsal ČTK Kruliš. Policie ani státní zastupitelství se k případu nevyjádřily. „Trestní řízení je v této fázi neveřejné, takže další informace poskytovat momentálně nebudu,“ uvedl již dříve pro Aktuálně.cz a Respekt okresní státní zástupce v Rakovníku Lukáš Hossinger.

Případ možného neposkytnutí pomoci dozoruje právě státní zastupitelství v Rakovníku, případ možného padělání podpisu pak spadá pod Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6.

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) hospitalizovaný od 10. října. Ambulance ho do nemocnice odvezla z lánského zámku krátce po odjezdu premiéra Andreje Babiše (ANO), který se předtím s hlavou státu sešel na necelou hodinu jednání. Podle Hradu byl prezident v posledních dvou týdnech před tím nemocen. iROZHLAS uvedl, že ho k hospitalizaci přemlouvala rodina, nejbližší spolupracovníci i ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral.

V pondělí 18. října zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zprávu ÚVN. Uváděla, že Zeman není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zároveň z ní vyplynulo, že o tomto stanovisku nemocnice věděl od 13. října i kancléř Mynář. Přesto 14. října dovolil návštěvu končícího předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO), při níž prezident podepsal rozhodnutí, kterým svolal sněmovnu. Pravost tohoto podpisu pak byla zpochybňována. Kancléř se ohradil proti tomu, že by podpis falšoval, a na briefingu 21. října ukázal videozáznam z podpisu dokumentu.