Hrad ukázal video s hospitalizovaným prezidentem. O svolání sněmovny rozhodl před zneschopněním, tvrdí Mynář

Hradní kancelář zveřejnila video z návštěvy předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u prezidenta Miloše Zemana v nemocnici. Podle vedoucího hradní kanceláře Vratislava Mynáře Zeman na záznamu podepisuje dokument o svolání nové sněmovny. Mynář uvedl, že o svolání dolní komory rozhodl Zeman dříve, než kancelář dostala informaci o jeho pracovní neschopnosti.

Video Zeman
video

Hospitalizovaný Miloš Zeman podepisuje dokument

Zdroj: ČT24

Podpis, u kterého byl Vondráček, označil Mynář za pouhé „završení ústavního aktu“, kterým se Miloš Zeman rozhodl svolat novou Poslaneckou sněmovnu na 8. listopad.

„Prezident republiky mi v neděli 10. října dal po schůzce s panem premiérem, která proběhla na zámku v Lánech, za úkol připravit listinu o ustavující schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. (…) Dne 13. 10. jsem obdržel dokument nazvaný Lékařské stanovisko o pracovní neschopnosti prezidenta republiky. Rozhodnutí svolat ustavující zasedání Poslanecké sněmovny (…) tedy pan prezident učinil předtím, než jsem obdržel stanovisko z Ústřední vojenské nemocnice,“ prohlásil Mynář.

Mynář také uvedl, že 13. října zpravil o rozhodnutí hlavy státu premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten všal zdůraznil, že se Mynář nezmínil o tom, že by měl prezidenta navštívit šéf nynější sněmovny. „Pan Mynář nás s ředitelkou Úřadu vlády Tünde Bartha informoval, že schůze parlamentu bude pravděpodobně svolána panem prezidentem na 8. 11. Neřekl ani jak, ani kdy. O návštěvě pana Vondráčka u prezidenta nepadlo ani slovo,“ ozřejmil České televizi.

Video Brífink Kanceláře prezidenta republiky
video

Brífink šéfa Kanceláře prezidenta republiky

Zdroj: ČT24

Miloš Zeman je v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) od 10. října. Podrobnosti o jeho zdravotním stavu KPR ani nemocnice nezveřejnily. ÚVN ale Senátu v pondělí zaslala dopis, podle něhož prezident své pracovní povinnosti vykonávat nemůže. Dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu je hodnocena jako krajně nejistá. Informace zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). 

Vratislav Mynář odmítl, že by hradní kancelář v souvislosti s prezidentovou hospitalizací porušila zákon. Domnívá se, že informace o Zemanově zdravotním stavu zveřejnit nemohla, zatímco Vystrčil je v jiné situaci. „Senátoři ve smyslu článku 27 ústavy (…) požívají imunity a indemnity,“ prohlásil vedoucí kanceláře.

Hosté byli bez respirátorů. Podle hygieny jim hrozí pokuta

Video, které Hrad ukázal na brífinku vedoucího kanceláře, zobrazuje hlavu státu, jak na nemocničním lůžku podepisuje dokument. Pozornost vzbudilo, že na něm není datum, zatímco když jej ukazoval Vondráček, bylo na něj ručně dopsáno.

Lidé, kteří u prezidentova lůžka na záběrech stojí – Vratislav Mynář, Radek Vondráček a také prezidentův tajemník Jaroslav Hlinovský – jsou navíc v civilních oblecích a nemají zakryté dýchací cesty, přestože Ústřední vojenská nemocnice s odvoláním na mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví uvádí, že je nošení respirátorů ve vnitřních prostorách povinné. Vedle toho nemocnice žádá, aby návštěvníci dodržovali rozestupy a přicházeli maximálně po dvou.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Hrad zveřejnil video s Milošem Zemanem jako součást obhajoby svého postupu

Podle mluvčí ÚVN Jitky Zinke návštěvníci u prezidenta porušili pravidla. „Je to minimálně nezodpovědné vůči pacientovi,“ poznamenala. Radek Vondráček řekl serveru Seznam Zprávy, že si respirátor sundal při rozhovoru s prezidentem, protože ten mu špatně rozuměl. Tvrdí, že jinak se po nemocnici pohyboval s respirátorem. Již dříve nemocnice poukázala, že o Vondráčkově příchodu nevěděl ošetřující lékař hlavy státu. „Jak jsme informovali, návštěva nebyla za přítomnosti personálu,“ připomněla mluvčí.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová dala najevo, že se její lidé budou děním v nemocnici zabývat, pokud dostanou podnět. V tom případě, pokud by zjistili porušení mimořádných opatření při návštěvě hlavy státu, hrozila by aktérům až desetitisícová pokuta, upozornila Jágrová. 

Video jako argument proti článku 66? Právníci pochybují

Po sdělení ÚVN o prezidentově neschopnosti plnit pracovní povinnosti z počátku tohoto týdne začali politici diskutovat o možném přesunu pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu sněmovny podle článku 66 ústavy.

Tomáš Doležal z Ústavu státu a práva Akademie věd se domnívá, že v této věci zveřejnění videa s prezidentem nemusí nic měnit. „Principielně zveřejnění videa nemění nic na tom, co se událo. To znamená, že byla požádána ÚVN o stanovisko k jeho zdravotnímu stavu a schopnosti vykonávat funkci prezidenta. Teď je to v rukou zákonodárců,“ upozornil.

Podle specialisty na zdravotnické právo a experta Pirátů Ondřeje Dostála záznam „nutně nedokazuje“ Zemanovu schopnost jednat. „Podstatné je, jestli byl orientovaný. To bude vyplývat ze zdravotnické dokumentace. Pokud vím, ve sdělení Ústřední vojenské nemocnice to nebylo,“ podotkl Dostál.

Vystrčil: Postup se nemění. Podle Okamury by teď bylo přenesení pravomocí nepřijatelné

Předseda Senátu Miloš Vystrčil z vystoupení vedoucího prezidentské kanceláře vyrozuměl hlavně to, že Mynář od minulé středy věděl, že je prezident neschopen vykonávat povinnosti, a přesto k němu další den přivedl Vondráčka. Zveřejnění videozáznamu podle Vystrčila na chystaném postupu nic nemění.

„Budeme postupovat tím způsobem, že pokud nebudeme mít lékařskou zprávu, ze které bude zřejmé, že je pan prezident schopen vykonávat svůj úřad, tak se na to sami dotážeme. Podle odpovědi se na začátku listopadu rozhodneme, zda budeme hlasovat o tom, zda pan prezident má odejít na nemocenskou a jeho kompetence může vykonávat premiér a předseda sněmovny,“ uvedl.

Míní, že by pomohlo, kdyby hradní kancelář zveřejnila „jasnou informaci, ze které bude zřejmé, zda je prezident schopen vykonávat svůj úřad“, která by byla opřena o názor lékařů. Místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN) připomněl, že kdyby byl prezident s rozhodnutím nespokojen, může se obrátit na Ústavní soud.

Předseda SPD Tomio Okamura naopak považuje video za důkaz, že je Miloš Zeman schopný konat. „Ze záběrů vyplývá, že v tuto chvíli je nepřijatelné, aby byl prezident zbaven pravomocí,“ řekl.