Piráti a STAN řeší souběh politických funkcí. Klouzavý mandát ještě není uzákoněn

3 minuty
Události: Souběh politických funkcí
Zdroj: ČT24

Povolební jednání dál pokračují. V pátek se ustavil poslední poslanecký klub, který patří STAN. Ti ve volbách kandidovali v koalici s Piráty. Obě síly mají na pondělní koaliční radě řešit možnosti takzvaného klouzavého mandátu. Zatímco Starostové chtějí apelovat na kandidáty na ministry z řad poslanců, aby se pak věnovali jen jedné funkci, tak Piráti chtějí čekat na uzákonění tohoto principu.

V koaliční smlouvě, kterou podepsali Starostové s Piráty v lednu, zmiňují mimo jiné shodu na tom, aby ministr nekumuloval funkce. Ta ministerská pro něj má být prioritou. „Prosazujeme dobrovolný klouzavý mandát, aby se ministr mohl soustředit pouze na vedení resortu,“ zní ve smlouvě.

Zákonná úprava o klouzavém mandátu není schválená, návrh leží v Senátu. Piráti chtějí počkat až na jeho odsouhlasení, a to i v případě, že by se jejich poslanci stali ministry.

„Jednali bychom v souladu s tím, jaké platné zákony v danou chvíli jsou,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„My samozřejmě budeme apelovat na to, že by se lidé měli věnovat jedné práci naplno, je to vždycky lepší,“ doplnil předseda STAN Vít Rakušan.

Vzdání se mandátu může měnit rozložení sil ve sněmovně

Koalice SPOLU takový apel ve své smlouvě nemá. A pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala (ODS) přes mluvčího vzkázal, že záleží pouze na dohodě Pirátů a Starostů.

Pokud by se někdo z poslanců vzdal mandátu, mohlo by to ovlivnit rozložení klubů ve sněmovně. Náhradníci jsou totiž seřazeni podle volebního výsledku na kandidátce koalice, ne stranické příslušnosti.

Dojít k tomuto by mohlo například v Ústeckém kraji, kde kandidoval Bartoš. První dva náhradníci jsou ovšem z hnutí STAN. Pokud by se tedy Bartoš stal ministrem a vzdal se mandátu, nahradit by ho tak měl zástupce koaličního hnutí. Piráti by tak měli místo čtyř poslanců jen tři.

Piráti by svého poslance měli, ujišťují Starostové

„V tomto případě bychom určitě projevili velkorysost. Piráti nemusí mít strach, určitě bychom to byli schopni vyřešit tak, aby tam byl pirátský zástupce,“ řekl Rakušan.

Podle něj má mimo jiné o situaci bez uzákonění klouzavého mandátu jednat v pondělí koaliční rada těchto dvou uskupení. Pokud by se totiž teď kandidát na ministra vzdal postu poslance, nemohl by se na něj už vrátit.

Prozatím neschválená úprava ústavy ale s takovým návratem po konci v ministerské funkci počítá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 1 hhodinou

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 3 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 4 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 10 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 14 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 16 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 17 hhodinami
Načítání...