Vojtěch zamíří podle Babiše od listopadu do diplomacie, je schválený jako velvyslanec ve Finsku

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by měl od 1. listopadu přejít na resort zahraničí jako schválený velvyslanec ve Finsku. Pro Rádio Impuls to uvedl ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že pokud jeho hnutí bude po volbách ve vládě, bude o resort zdravotnictví usilovat znovu. Pětatřicetiletý Vojtěch je nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví samostatné České republiky.

Video Události
video

Události: Ministr Vojtěch zamíří do Finska jako diplomat

Předseda vlády Vojtěchovo počínání v čele úřadu považuje za úspěšné. „Je to nejlepší ministr a slušný kluk, který udělal plno věcí,“ uvedl Babiš.

Na otázku, zda hodlá Vojtěcha přesvědčovat, aby v čele resortu zůstal i v příští vládě, premiér odpověděl negativně. „Adam Vojtěch byl schválen jako velvyslanec ve Finsku a měl by 1. listopadu odejít na ministerstvo zahraničních věcí,“ vysvětlil důvod Babiš.

Pokud bude ANO i v další vládě, hodlá o resort zdravotnictví usilovat znovu. Babiš to zdůvodnil mimo jiné snahou realizovat program prevence proti rakovině.

Nejdéle sloužící ministr zdravotnictví

Vojtěch je nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví od roku 1993. V prosinci 2017 byl jmenován šéfem zdravotnického resortu v první Babišově vládě. Stejnou funkci získal i ve druhém Babišově kabinetu jmenovaném v červnu 2018.

Vojtěch ministerstvo řídil během první fáze pandemie covidu-19. Na funkci rezignoval loni v září s vysvětlením, že ho řízení úřadu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo. Po odchodu z vlády byl zvolen členem představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji.

Koncem letošního května se do čela ministerstva vrátil. Premiér při této příležitosti řekl, že doufá v to, že Vojtěch bude resort řídit do demise vlády po říjnových volbách.