Babiš se nemusí omlouvat Transparency International za výroky o korupci, rozhodl nepravomocně soud

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat české pobočce protikorupční organizace Transparency International (TI) za opakované výroky o tom, že je zkorumpovaná. Nepravomocně o tom rozhodl středočeský krajský soud, podle nějž převážilo premiérovo právo na svobodu projevu.

Andrej Babiš (ANO)
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Všechny sporné výroky žalovaného (Babiše) byly reakcí na kritiku jeho osoby ze strany žalobkyně (TI) v rámci otevřené debaty. Z kontextu je zřejmé, že nejde o obvinění žalobkyně z korupce, přijetí úplatku či jiného trestného činu,“ konstatoval soudce Vladimír Sommer. Podle něj nedošlo k neoprávněnému zásahu do dobrého jména TI, jelikož v daném případě převážilo Babišovo právo na svobodu projevu.

Transparency International se dlouhodobě věnuje tématu Babišova údajného střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert. V žalobě na ochranu dobré pověsti uvedla, že ji Babiš záměrně poškozuje svými lživými výroky. Požadovala nejen omluvu, ale i to, aby se premiér napříště obdobných výroků zdržel.

Babiš organizaci v minulosti nazval „absolutně nedůvěryhodnou neziskovkou“ či „zkorumpovanou neziskovkou“, která ho „udala Evropské komisi“, od níž dostává peníze. Krajský soud už jednou rozhodl, že Babiš se omlouvat nemusí, protože výroky významně nezasáhly do práv TI.

Babišův právník je spokojený

Podle odvolacího vrchního soudu, který věc vrátil k nynějšímu novému projednání, se ale tehdejší rozsudek mimo jiné dostatečně nevypořádal s tím, že výraz „zkorumpovaný“ evokuje trestní jednání.

Premiérův právník Jiří Urbánek k tomu dříve uvedl, že Babiš netvrdil, že by se organizace dopustila zločinu – pouze vyjádřil názor na způsob jejího financování od ministerstev nebo od subjektů, které má TI z povahy věci kontrolovat.

Od soudu v pondělí právník odcházel spokojený s tím, že soudce výraz „zkorumpovaný“ zasadil do kontextu Babišových projevů. „Přihlédl ke všem rozhodným skutečnostem a okolnostem, za kterých ty výroky zazněly,“ shrnul. Podle Urbánka nešlo o nepřiměřenou kritiku i proto, že vyjádření obdobného typu nejsou ve veřejném prostoru ojedinělá.

Provokativní nadsázka, míní soud

Transparency International se proti zpochybňování jejího financování už dříve ohradila s tím, že její finanční vztahy jsou transparentní, smluvně podložené a zachycené ve výročních zprávách. „Naše financování samozřejmě není pouze od politických konkurentů premiéra Babiše,“ poznamenává k tomu Leyer s tím, že organizace získává prostředky například také skrze granty vypisované ministerstvy pod vedením hnutí ANO.

„Stále si myslíme, že používat slovo zkorumpovaný v tomto kontextu je nepřípustné a že by to ve veřejném prostoru zaznívat nemělo,“ zdůrazňuje.

Soudce ale podotkl, že TI je skutečně „v nemalé míře“ financována z veřejných zdrojů, které by měla kontrolovat, a že se zapojila i do politické soutěže proti Babišovi, takže organizace musí snést vyšší míru kritiky. Babišovy výrazy označil za „provokativně nadsazené“.

„Je potřeba vzít v úvahu, že šlo o politické vyjádření, u nějž skutkový základ nemusí být přesný,“ dodal. Na pomoc si vzal i Slovník spisovného jazyka českého a uvedl, že podle tohoto lexikonu může korupce znamenat i „podlomení někoho ve správném postoji“.