Chorvatsko mění podmínky pro cestování, covid pas na hranicích by mělo chtít až od pátku

6 minut
Chorvatsko změnilo podmínky vstupu do země
Zdroj: ČT24

Pro cestu do Chorvatska se od čtvrtka mění podmínky. Ke vstupu je nově nutný doklad o očkování, potvrzení o prodělání nemoci nebo negativní test. České televizi to potvrdilo ministerstvo zahraničí. Poslední dva týdny nebylo nutné potvrzení předkládat. Podle ministerstva zahraničí možnost přicestovat bez omezení platí ještě ve čtvrtek. Na hlavních přechodech ze Slovinska se vytvořily až tříhodinové kolony.

„Každý, kdo přijede do Chorvatska by si měl zajistit covid pas nebo mít s sebou dokumenty – antigenní nebo PCR test. PCR test nesmí být starší než 72 hodin a antigenní více než 48 hodin. Je možné si vzít potvrzení o očkování, ať už po úplném nebo i po 22 dnech od první dávky. Uznává se potvrzení o prodělání covidu,“ upřesnil z cesty k Jadranu redaktor ČT Richard Samko.

Lidé, kteří potřebné dokumenty mít nebudou, si je musí obstarat po příjezdu do země. „Pokud do Chorvatska přijedete bez potvrzení, musíte okamžitě podstoupit PCR nebo antigenní test a následně výsledek odeslat na příslušnou e-mailovou adresu, kterou sdělí hraniční kontrola,“ přiblížila poradkyně ministerstva cestovního ruchu a sportu Višnja Leticová.

9 minut
Studio ČT24: Ministr zahraničí Kulhánek (ČSSD) k cestování do Chorvatska
Zdroj: ČT24

Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) nadále platí dříve dojednané podmínky pro vstup do Chorvatska, napsal na Twitteru. Děti do 12 let, pokud jsou v doprovodu rodiče nebo opatrovníka, mohou přijet bez omezení, pokud rodiče či opatrovníci mají očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělaném covidu-19.

Šéf diplomacie později upřesnil, že chorvatská strana ve čtvrtek ještě covidový pas nebude vyžadovat a kontrolovat. „Ráno jsme komunikovali s chorvatským ministerstvem vnitra i s policií. Ta dala instrukce na všechny hraniční přechody, aby se dnes (ve čtvrtek – pozn. red.) nic nekontrolovalo,“ doplnil pro ČT náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. V případě problémů mají turisté kontaktovat ambasádu.

Chorvatské úřady změnu ohlásily ve středu, českou vládu ale neinformovaly. Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že získává informace od chorvatské strany a bude je na svých webových stránkách upravovat. „My jsme byli překvapeni, že to takhle změnili. Oni to zdůvodňují tím, že od 1. července platí covid pas, takže principiálně se ty podmínky nezměnily,“ okomentoval premiér Andrej Babiš (ANO). Připustil, že situace je komplikací pro ty, kteří už se na cestu vydali. 

Do Chorvatska zamíří letos podle odhadů půl milionu Čechů. Velká část z nich právě se začátkem července. I proto se na hraničních přechodech se Slovinskem tvoří až několikahodinové kolony. Problémy jsou hlavně na dálnici z Mariboru do Záhřebu.

2 minuty
Premiér Andrej Babiš ke změnám podmínek pro cestování do Chorvatska
Zdroj: ČT24

Takzvaný evropský covidový pas má usnadnit cestování mezi unijními zeměmi. Prokazuje absolvované očkování nebo negativní test na koronavirus. Povinně ho musí akceptovat všechny státy sedmadvacítky, budou však moci stanovit pro jejich majitele omezení například v podobě karantény v případě, že počet nakažených začne opět stoupat. 

Chorvatsko patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější letní destinace Čechů. Vlivem kontrol a velkého počtu dovolenkářů, kteří vyrazili se začátkem prázdnin, se na hraničních přechodech tvořily v průběhu dne dlouhé kolony. Kolem sedmé hodiny večer se ale čekání počítalo už jen na minuty. Největší nápor očekávají večer a v noci z pátku na sobotu. 

Do Chorvatska autem v době koronaviru

Nejčastější trasy využívané při cestě do Chorvatska vedou přes Rakousko, Slovinsko, nebo Slovensko a Maďarsko. Během cesty je třeba dbát platných pravidel v daných zemích. Například Maďarsko je nutné během tranzitu opustit do čytřiadvaceti hodin, Slovensko do osmi hodin. Slovinsko považuje Česko za zemi ze zelené zony a Čechy tak nijak neomezuje při tranzitu ani turistickém pobytu.

V Rakousku platí výjimka pro lidi, kteří zemí pouze projíždějí - nemusí předkládat negativní test, potvrzení o očkování ani o prodělání nemoci. Zastavit ale mohou jen v nejnutnějších případech, mezi které patří návštěva toalety a tankování, ale například posezení v restauraci už ne. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
08:56Aktualizovánopřed 15 mminutami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 3 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 5 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 9 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 9 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 15 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 16 hhodinami
Načítání...