Očkování dětí vyvolává spory v rodině, otec i matka se musí podle advokátů shodnout

Už prvního července se očkování proti covidu otevře další kategorii, a to dětem nad dvanáct let. Registrovat se budou moci on-line, stejně jako dospělí. Zapojí se ale jen ta očkovací centra, kde působí pediatr nebo mají poblíž dětské oddělení. Česká televize oslovila všechny kraje. Celkem budou mladí nad 12 let dostávat vakcíny na osmdesáti místech. O očkování mladších skupin se ale také vede řada sporů, a to zejména v neúplných rodinách. Některé matky nebo otcové mají obavu, že druhý rodič dítěti očkování odepře nebo ho naopak nechá očkovat bez jejich souhlasu.

Video Události
video

Události: Rodinné pře o vakcinaci potomků

Zdroj: ČT24

V pražském Motole budou pro očkování dětí vyhrazeny speciální prostory. A to jako součást dětské polikliniky, kde je v případě jakýchkoliv potíží také urgentní příjem. „V počtu dávek, o kterých zhruba víme na ten červenec, tak to zatím vypadá, že budeme moci nebo schopni očkovat zhruba sto čtyřicet, možná sto osmdesát dětí denně,“ doplnil ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

V ostravském očkovacím centru zase plánují ze začátku podat injekci padesátce dětí denně. Kapacita pak může narůst až na tři sta. Doprovodit je musí rodič a podepsat speciální informovaný souhlas. „Pediatr by měl být právě na buňce D, kde bude mít svou vyhrazenou kóji s tím, že pokud bude to dítě naočkováno, tak bude mít vyhrazeno právě toto místo. Kdyby byl nějaký nežádoucí účinek nebo nějaká alergická reakce, tak bude blízko toho pediatra,“ popsala koordinátorka centra Eva Lampartová.

Podle průzkumu České televize vyhradí pro očkování dětí každý region několik center. Třeba v Jihočeském kraji se jim otevřou všechna, v Pardubickém jen sedmina. Místa také určí speciální hodiny, a to právě kvůli přítomnosti pediatra.

Spory o očkování

Očkování dětí se stává také čím dál více předmětem sporů v rodině. Hlavně v neúplných rodinách se nemusí rodiče shodnout. Alena Tovarová se stará sama o tři děti. Na očkování proti covidu půjde zatím nejstarší dvanáctiletý syn. „Na to očkování mě přivedl nejmladší syn, měl jasno, že se chce naočkovat. Díky němu jsem začala přemýšlet, proč očkovat děti. Mají z té nemoci respekt. Pár lidí nám odešlo, tak i z tohoto důvodu,“ řekla.

Právě souhlas dětí je pro ni klíčový. S jejich otcem ho neřešila. „Vlastně mě to ani nenapadlo se ho ptát, protože se o to nezajímá,“ dodala.

Na advokátku Danielu Kovářovou se v poslední době obrátily desítky rodičů, kteří spolu nežijí. Někteří nechtějí, aby se jejich děti očkovaly. Jiní o to naopak stojí. „Rodiče se musejí dohodnout oba, a pokud jeden nesouhlasí, tak se jeden či druhý může obrátit na soud a ten potom buď nahradí souhlas druhého rodiče nebo spornou záležitost rozhodne za ně,“ vysvětlila Kovářová.

Podle občanského zákoníku musejí rodiče o důležitých otázkách rozhodovat spolu. Bez ohledu na svěření do péče. Podle pravidel resortu zdravotnictví stačí ale u očkování dětí jeden zákonný zástupce. Písemný souhlas není nutný. „Když ten rodič se nestará a nezajímá v průběhu let, tak vlastním jednáním – tím schválí to, co dělá ten výlučný pečovatel,“ upřesnila Kovářová.

Podle právníků je důležitý názor dětí. Od začátku června se už registrují mladí lidé od 16 let. Ti mít souhlas rodičů nemusejí.