Přídavky na děti pro rodiny s nižšími příjmy vzrostou. Nejspíš už od července

Stát od poloviny tohoto roku nejspíš výrazně zvýší přídavky na děti, které dostávají rodiny s nižšími příjmy. Na přídavky bude mít zároveň nárok víc lidí. Rodinám se dvěma a více dětmi také o stovky korun měsíčně klesnou daně. Poslanci budou větší podporu pro rodiny s dětmi definitivně schvalovat v červenci, platil by zpětně. Návrh na štědřejší přídavky a nižší daně podle zjištění ČT podporuje velká většina sněmovny.

Video Události
video

Události: Přídavky na děti by mohly výrazně vzrůst

Přídavky na děti pro nepracující rodiny se by podle návrhu měly zvýšit o 26 procent, pro pracující rodiny pak dokonce o 40 procent. Chudším rodinám, které přídavky pobírají a kde aspoň jeden z rodičů pracuje, tak zřejmě vzroste dávka na jedno dítě na víc než tisícikorunu. Nepracujícím rodinám pak o několik stovek. Nově bude mít na přídavky nárok téměř půl milionu dětí, dnes je to necelá polovina.

„Návrh zákona je jasným signálem státu, že si jako vláda uvědomujeme, že pracující rodiny s dětmi to měly za poslední rok a půl během pandemie nesmírně těžké. Přicházíme s bezprecedentní podporou právě těchto rodin,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Myslím si, že máme shodu napříč politickým spektrem, že je potřeba jim v tuto dobu pomoci.“

„Občanská demokratická strana podporuje valorizaci přídavků na děti. Má to svou logiku, protože mnoho let valorizovány nebyly,“ říká například místopředseda sněmovního výboru pro sociální politku Jan Bauer (ODS).

„Je potřeba podpořit i vícečlenné rodiny. Daňové úlevy jsou dobrou cestou, protože je to pro pracující rodiny,“ tvrdí Hana Aulická Jírovcová (KSČM), která je také místopředsedkyní daného výboru. 

Dvě podobné verze 

Poslanci budou volit mezi sněmovní a senátní verzí návrhu. Jsou si velmi podobné. Senátní verze rodinám navíc zaručuje platnost už od poloviny roku. Právě tato varianta má teď velkou šanci uspět.

„Budeme to ještě finálně řešit na klubu. Já předpokládám, že podpoříme nejprve tu senátní a pak případně i tu poslaneckou,“ uvedla první místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová.

„My podpoříme senátní verzi, protože tam došlo k úpravě některých drobných věcí tak, aby to bylo potom v praxi realizovatelné. To znamená, aby třeba částka slevy byla dělitelná dvanácti,“ řekl poslanec a předseda lidovců Marian Jurečka.

„Mohu-li mluvit za klub hnutí ANO, jsem si téměř jistá, že některá z verzí určitě projde,“ poznamenala vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). 

Sněmovna se návrhy bude zabývat za dva týdny 

Poslanci budou štědřejší přídavky na děti i vyšší daňové slevy projednávat za dva týdny. Pokud zákon projde a podepíše ho prezident, mohly by rodiny dostávat víc peněz zpětně od prvního července. 

Spolu s rostoucími daňovými slevami na druhé a další dítě vyjde stát vyšší podpora rodin na víc než osm miliard ročně. Návrh státního rozpočtu na příští rok přitom s touto částkou stále nepočítá.