„Já jsem zahájil interní audit na ministerstvu zdravotnictví, abych věděl, jak opatření reálně vznikala. Já jsem u toho nebyl,“ prohlásil v OVM ministr. Chce také vědět, jak se posuzovala zákonnost jednotlivých nařízení.
Podle Kubka stojí za zrušenými opatřeními hlavně neschopnost ministerských úředníků; zodpovědnost přičítá zejména náměstkovi pro legislativu a právo Radku Policarovi. Vojtěch s Policarem již hovořil, náměstek „je přesvědčen o tom, že nikterak nepochybil“. Ministr sám Policara odvolat nemůže, musí se řídit služebním zákonem. Případné další kroky vůči náměstkovi tak učiní až na základě výsledků auditu.
Pospíšil: Je to hrozná vizitka
Pospíšil v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News označil počet zrušených protiepidemických opatření za katastrofální. Podle něj se měli resortní úředníci spojit s právníky Legislativní rady vlády a požadovat od nich odborná stanoviska. „Je to hrozná vizitka,“ dodal europoslanec.
Také Vojtěch již při svém druhém nástupu do funkce mluvil o tom, že mu jako právníkovi vadí to, že soudy protiepidemická opatření ruší. Jen tento týden označil Nejvyšší správní soud (NSS) za nezákonná čtyři další nařízení. Týkala se omezení nočního prodeje v maloobchodu ve dvou květnových týdnech, zákazu prezenční výuky ve školkách v polovině dubna a regulace restaurací na konci května.
Už dříve soud stejná omezení označil za nezákonná v jiných časových úsecích. Opatření platila zpravidla týden, pak byla nahrazována obdobnými. NSS opakovaně vytýká ministerstvu zdravotnictví nedostatečné odůvodnění jednotlivých opatření vydávaných podle pandemického zákona.