Mynářova firma nemusí vracet šestimilionovou dotaci na penzion v Osvětimanech

Firma hradního kancléře Vratislava Mynáře nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Rozhodlo o tom ministerstvo financí. Informaci zveřejnil ROP Střední Morava, zjistila ČT. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) rozhodnutí nechtěla komentovat s tím, že neví žádné podrobnosti. V souvislosti s přidělením podpory, kterou Mynářova firma dostala v roce 2011, obvinila policie kancléře letos v únoru z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Mynář dlouhodobě odmítá, že by spáchal trestný čin.

Vratislav Mynář
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Žádné podrobnosti říct nemohu, protože je nevím,“ uvedla Schillerová na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády. Rozhodování, že Mynářova firma nemusí vracet šestimilionovou dotaci, bylo podle ní učiněno na striktně úřednické expertní úrovni. „Rozhodovali určitě podle zákonů a svého svědomí,“ dodala. Podotkla, že do takových procesů nezasahuje, ani si nenechává předkládat spisový materiál.

Na jaře 2019 podala v souvislosti se stavbou trestní oznámení nevládní organizace Transparency International kvůli údajnému podvodu s dotacemi. Podle organizace nejprve získalo na stavbu v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák, které bylo založeno několika lidmi z Osvětiman v čele s Mynářem. Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem.

Podmínky státní dotace podle Transparency International zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny. Clever Management poté získala ještě šest milionů z evropských peněz. Za ně byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion. Při žádosti o peníze z ROP žadatelé i podle Transparency International měli uvést, zda na projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů, což neudělali.

Mynáře, jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana, obvinili policisté letos v únoru z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Kancléř podal proti usnesení o zahájení stíhání stížnost, dozorující státní zástupce ji zamítl. Mynář své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.