Kriminalisté zadali kvůli Babišovu možnému střetu zájmů znalecký posudek. Prověřování dotací a zakázek pro Agrofert se rozšiřuje

Policie si kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) při čerpání dotací a získávání zakázek společnostmi z holdingu Agrofert nechává zpracovat znalecký posudek. Policejní prověřování se postupně rozšiřuje. Na dotaz ČT to uvedl dozorující státní zástupce Boris Havel z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Šetření souvisí s širším trestním oznámením kvůli porušení zákona o střetu zájmů.

„Ve věci vámi dotazované byl předmět prověřovaní postupně rozšířen, stále probíhají standardní úkony trestního řízení, ale i znalecké zkoumání. Více se k věci prozatím nelze vyjádřit,“ uvedl Havel.

Policie se podezřením, že při udělování dotací nebo zakázek společnostem z koncernu Agrofert mohl být spáchán trestný čin, zabývá od roku 2019. V polovině loňského roku pak kriminalisté zahájili úkony trestního řízení. To znamená, že policie začala sbírat informace pro to, aby mohla rozhodnout o trestním stíhání.

Na širší prověřování tendrů pro holding Agrofert upozornil počátkem letošního roku server iROZHLAS.cz. Podle něj kriminalisté prověřují zakázky státního podniku Čepro nebo společnosti Lesy ČR, od kterých Agrofert získal zakázky za stamiliony korun.

Trestní oznámení kvůli veřejným zakázkám pro holding Agrofert ze strany státních podniků podali na Vrchní státní zastupitelství v Praze Piráti. Podnět na možné porušení zákona o střetu zájmů se vedle tendrů týkal rovněž dotací pro koncern ze svěřenského fondu premiéra. Podle platné legislativy se firma ovládaná z více než čtvrtiny členem vlády nesmí ucházet o veřejné zakázky ani dotace.

Premiér Babiš sice Agrofert v roce 2017 převedl do svěřenských fondů, podle auditů Evropské komise má však stále účinné způsoby, kterými může řízení jedné z největších podnikatelských skupin v Česku ovlivňovat. Babiš opakovaně odmítl, že by porušoval evropská nebo česká pravidla o střetu zájmů.

Žalobci z Vrchního státní zastupitelství v Praze se případem začali zabývat už po zveřejnění předběžné zprávy unijních auditorů. V červenci 2019 web Echo24.cz zjistil, že mají k Babišovu střetu zájmů hotovou vlastní analýzu. Následně předali závěry analýzy policii. Případ prověřují detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Trestní oznámení míří na úředníky nebo manažery firem

Policie Babiše už několik let vyšetřuje kvůli možnému podvodu při získání dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Podle posledních informací je případ v poslední fázi vyšetřování a advokát premiéra se byl v pondělí seznámit se spisem.

Z trestního řádu vyplývá, že seznámení se spisem obhájcům a obviněným umožní policie ve chvíli, kdy uzná vyšetřování za skončené a jeho výsledky za postačující k podání obžaloby.

Podle trestního oznámení podaného Piráty by trestní odpovědnost v případě střetu zájmů mohla být širší. Pokud by policie odhalila porušení zákona, obvinění by podle nich mohlo mířit na úředníky, kteří těmto firmám schvalovali dotace, veřejné zakázky nebo investiční pobídky. Trestní stíhání by podle trestního oznámení mohlo hrozit také manažerům jednotlivých firem nebo samotnému premiérovi.

„Úřední osoby si dle oznamovatelů dostatečně neověřily poskytované údaje v žádostech o dotace společností holdingu Agrofert a nebraly v potaz informace, jejichž následkem mohlo být nepřidělení dotace,“ uvedli Piráti v trestním oznámení. Zásadní je podle nich role úředníků Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), který v Česku schvaluje a rozděluje podstatnou část evropských dotací.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 8 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 9 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 9 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 9 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, míní Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 9 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 12 hhodinami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 12 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...