Opozice kritizovala návrh stavebního zákona, k projednávání se poslanci vrátí na další schůzi

Sněmovna na mimořádné schůzi opět projednávala návrh nového stavebního zákona, který má podle vlády zrychlit povolování staveb. Během dvou uplynulých jednání o zákoně ve finálním kole se poslanci nedostali ani k hlasování o desítkách pozměňovacích návrhů. Zákon se ani tentokrát projednat nepodařilo.

Část opozice se v úvodu schůze opřela do způsobu výběru projektů na posílení zdravotnictví a snížení dopadů pandemie covidu-19 z evropského programu REACT-EU. Za skandální nebo zoufalé označovali opoziční představitelé to, že podle nich rozhodovala rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) se vůči kritice ohradila, opoziční výtky se podle ní nezakládají na pravdě.

Dostálová vymyslela podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury světový unikát. „Dvojklik rozhoduje o tom, zda nějaká nemocnice dostane stamiliony, nebo nedostane,“ prohlásil. Podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky mají jít peníze tam, kde jsou potřeba, a nikoli tam, kde mají nejrychlejší připojení na internet a nejlepšího „ajťáka“. „Karlovarská losovačka je proti tomu, co tady můžeme sledovat, hadra,“ řekl. Předseda klubu TOP 09 Vlastimil Válek, který je ve vedení jedné z nemocnic, si posteskl, že si nekoupili herní myši a nenajali rychlé „klikače“.

„Toto je digitalizace v podání této vlády. Digitalizace v podání vlády Andreje Babiše je závod v klikání k miliardám,“ prohlásil předseda STAN Vít Rakušan. Jedinou cestou, jak se vyhnout blamáži a žalobám, by bylo podle něho zrušení tohoto kola rozdělování dotací. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se navíc obává toho, že systém někdo ovlivnil, a je podle něho potřeba ověřit, zda někdo neměl výhodu a nepředbíhal.

„Všechno, co tady zaznělo, není pravda,“ reagovala Dostálová. Výběrových kritérií je podle ní třiadvacet, podle nich se budou projekty hodnotit. K rychlosti podání projektů se bude přihlížet podle ní potom, co celková výše úspěšných projektů přesáhne objem dostupných peněz.

Diskuse o způsobu rozdělování peněz trvala asi hodinu. Část opozice už má navíc připravenu žádost o svolání mimořádné schůze.

5 minut
Události: Stavební zákon
Zdroj: ČT24

Opozice kritizuje navržený model

U stavebního zákona poslance čeká hlasování asi o osmi desítkách pozměňovacích návrhů. Jen v elektronické podobě mají sebrané pozměňovací návrhy pouze ke stavebnímu zákonu na 390 stran. Je mezi nimi i komplexní pozměňovací návrh hospodářského výboru, který zavádí model čistě státní stavební správy, kdy budou veškeré stavební úřady pod státem.

Opozice to kritizuje a tvrdí, že to poškodí stavební řízení, a poukazuje i na náklady, které to přináší. Ministryně Dostálová už dříve poukázala na to, že již nyní stát posílá obcím ročně čtyři miliardy korun jako příspěvek za agendu, kterou pro něj ve stavebním řízení vykonávají.

Opozice pokračuje v kritice i nadále. „Zákon se neopírá o široký konsenzus, není dobře připraven,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zákon je podle něj jako celek špatný, výrazně nahrává stavitelům a řešení systému nepřináší. Dominik Feri (TOP 09) varoval před tím, že u zákona panují zásadní rozpory, a proto se nelze divit, že v něm případná další vláda bude chtít dělat změny ještě předtím, než vstoupí v účinnost.

Marek Výborný (KDU-ČSL) ujistil, že koalice Spolu má s vládou společný cíl, kterým je jednoduché, transparentní a digitální stavební řízení, které bude moderní a přívětivé vůči stavebníkům a hlavně vůči občanům. Nechce však stavební zákon, který by preferoval pouze určitou skupinu stavebníků, například developerů. Slibovaného cíle nechce dosáhnout destrukcí toho, co mnoho let funguje, vytvořením jednoho superúřadu a centralizací stavebního řízení.

Dostálová tyto výhrady odmítla. Řekla, že na modelu čisté státní stavební správy trvá z toho důvodu, že přinese rychlejší řízení a vymahatelnost lhůt. Pokud lhůty budou ze zákona, ale úředník nebude mít nástroje na jejich vymahatelnost, budou nevymahatelné, varovala. Zdůrazňovala, že stavební řízení je už nyní v gesci státu, ale pro stát to vykonávají úředníci obce, kteří existují již nyní a na různých úřadech je jich celkem asi třináct tisíc. Vzhledem k tomu, že se agendy zjednodušují, pak už jich nebude tolik zapotřebí. Pokud budou státní úřady státní, budou úředníci zastupitelní, argumentovala. 

Jednotný úřad, nebo decentralizace?

Spory kolem stavebního zákona pramení hlavně z rozdílných pohledů na uspořádání stavebních úřadů. Ve sněmovně zatím dostal přednost původní návrh ministerstva pro místní rozvoj, který počítá s tím, že stavební správa bude spadat čistě pod stát. Část opozice tvořená ODS, Piráty, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 ale prosazuje svůj návrh, který zachovává stavební úřady pod obcemi.

Poslanci mimořádnou schůzi ukončili krátce po třinácté hodině. Jednání mělo původně pokračovat v pátek ráno. Poslanecké kluby se ale shodly, že se zasedání nakonec neuskuteční, oznámil předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Na středeční odpoledne je svolaná schůze k předlohám ve druhém a v prvním čtení. Jde o elektronizaci notářské činnosti, novelu o elektronických komunikacích a o zpřísnění vyplácení dávek v hmotné nouzi. Poslanci projednají také návrhy zákonů o občanských průkazech, o zavedení digitální daně a o ochraně oznamovatelů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Masarykův okruh v Brně čelí prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelí v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků. Kvůli deštivému počasí policisté prioritně směrují motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy. Největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli je zatím uzavřené. V případě potřeby se bude parkovat také na silnici od Kývalky k Rosicím na Brněnsku. „Dbejte aktuálních pokynů policistů a pořadatelů,“ zdůraznili strážci zákona.
10:16Aktualizovánopřed 2 mminutami

Soud uznal vinu dvou obžalovaných za podvody s řidičáky ve Varnsdorfu

V případu rozsáhlých podvodů při vydávání řidičských průkazů ve Varnsdorfu uznal okresní soud v Děčíně vinu dvou obžalovaných, konkrétně zkušebního komisaře a tlumočníka. Výši trestů zatím soudkyně Pavlína Müllerová nesdělila. Čtení rozsudku bude trvat několik hodin. Další obžalované již soud potrestal dříve.
před 40 mminutami

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
před 1 hhodinou

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 4 hhodinami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 5 hhodinami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 5 hhodinami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 13 hhodinami
Načítání...