Prezident žádá odvolání Blatného a šéfky ústavu pro kontrolu léčiv, podle Babiše to není na stole

Odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové bude žádat prezident Miloš Zeman. Řekl to v rozhovoru serveru Parlamentní listy. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) by je podle něj měl z úřadu stáhnout kvůli jejich postoji k ruské vakcíně Sputnik V. Premiér to odmítá, personální změny ve vládě podle něj nejsou na stole. Výroku už si všimla i ruská média, vládní Rossijskaja gazeta přinesla titulek: „Zeman obvinil šéfa ministerstva zdravotnictví ze smrti lidí kvůli odmítání koupě Sputniku V“.

Video Události
video

Události: Prezident žádá odvolání ministra zdravotnictví

Zeman prosazuje, aby Česko při očkování využilo ruské i čínské vakcíny. Blatný požaduje, aby byly vakcíny schváleny úřady v rámci Evropské unie, stejně jako ostatní využívané očkovací látky. Stejný závěr přijali na nedávné schůzce hlavní ústavní činitelé včetně Zemana.

Nyní ale prezident chce, aby vakcíny schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv a Česko jimi začalo očkovat ještě před rozhodnutím evropských orgánů. V rozhovoru ve středu Blatného a Storovou označil za hlavní překážky pro dodávky vakcín. O jejich odvolání chce s Babišem v blízké době jednat. Uvedl také, že premiér udělal chybu, když mu navrhl do funkce Blatného.

Odmítáním vakcíny podle Zemana nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19. Prezident se vyslovil také pro konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Podle premiéra Babiše nejsou nyní personální změny na stole. Názory prezidenta Zemana na ministra Blatného zná: „Není to nic nového, prezident v tomhle směru má stále stejný názor. Samozřejmě to beru na vědomí, to je vše, co k tomu můžu říct.“ Úkolem kabinetu je dle něj především co nejrychleji očkovat.

Prezident poukázal také na zájem Itálie a Slovenska o ruskou vakcínu. „Pro mne z toho vyplývá závěr, že pokud se těmito vakcínami, ať ruskou, nebo čínskou, očkují miliony lidí, pak ti dva, o kterých jsem mluvil, jsou vinni faktem, že i nadále budou zbytečně umírat naši lidé,“ řekl Zeman. Blatný se Storovou podle něj nesou za tato úmrtí plnou odpovědnost.

Zeman pohrozil, že pokud Babiš nenavrhne odvolání Blatného, nepřispěje to ke zlepšení jejich přátelských vztahů. Ministr je podle něj nekompetentní. Prezident by se měl setkat s premiérem v Lánech 22. března.

Blatný rezignaci odmítl

Ministr zdravotnictví odmítl, že by sám odstoupil z funkce ministra zdravotnictví. Vakcína Sputnik V musí mít před využitím v Česku souhlas evropské lékové agentury (EMA), řekl České televizi. „Když bude vyhodnocena vakcína kladně, tak budu poslední, kdo by tomu bránil. Na druhou stranu musím trvat na tom, že vakcíny v ČR musí být bezpečné a hodnocené EMA. Bez ohledu na to, odkud jsou,“ uvedl.

 Potřebu schválení vakcíny zdůraznil ve středeční Devadesátce také poslanec Jan Volný (ANO). „Myslím si, že není na škodu, že máme rozehranou hru i směrem ke Sputniku, ale přikláním se k tomu, že než to schválí EMA, nemělo by se s tím začít,“ řekl s tím, že podle něj nyní vláda dělá maximum pro to, aby získala dotatek vakcín.

Své manažerské schopnosti Blatný hodnotit nechtěl, je to podle něj na někom jiném. „Necítím se ohrožen ve funkci, ale ani jakkoliv jinak. Dělám svoji práci odborně a nejlépe, jak umím. Pokud mě někdo odvolá, tak mě odvolá,“ uvedl. Zemanovo vyjádření ministr pečlivě a se zájmem přečetl. „Vybral bych jinou část, kde prezident říká, že kdyby nebylo pandemie, tak bych byl docela dobrý ministr, takže to beru jako pochvalu,“ uvedl.

Blatný také řekl, že SÚKL je vysoce odbornou institucí. „Určitě nikdo nebude chtít ovlivňovat vedení SÚKL z politické pozice,“ uvedl.

Zeman podle politického analytika Lukáše Jelínka v otázce fungování ministra Blatného premiérovi „nabíjí flintu“. „Není takovou hvězdou a není tak dynamický, jak si nejspíš Andrej Babiš představoval,“ řekl analytik. Zvýšení tlaku na výměnu ministra se tak může premiérovi hodit, na druhou stranu však kritika prezidenta snižuje jeho autoritu premiéra.

Podle Jelínka je zasahování do kompetence jiných ústavních činitelů Zemanovým zvykem, krokem si podle něj také posiluje popularitu mezi svými příznivci. „Zároveň to souvisí s tím, že Miloš Zeman cítí jakési svaté poslání fušovat do práce i epidemiologům a lékařům,“ řekl Jelínek, podle kterého Zemanovi jako laikovi nepřísluší podobné výroky pronášet.

Za Zemanovým prohlášením může být snaha o dosazení spřízněného ministra, říká politolog

Podle politologa Lukáše Valeše ze Západočeské univerzity v Plzni je Zemanův požadavek „štulcem“ nejen pro ministry a Storovou, ale také pro samotného premiéra. Upozornil, že je nejasné, s jakým záměrem Zeman jejich odvolání žádá.

„Máme informaci o tom (…), že by si ANO a sociální demokracie resort zdravotnictví a ministerstvo zahraničních věcí vyměnily. S tím, že na resort ministerstva zdravotnictví by byl nominován nikoliv někdo ze současných sociálních demokratů, ale dlouholetý přítel prezidenta republiky a hejtman Kraje Vysočina pan Běhounek,“ uvedl politolog.

Video Politolog Lukáš Valeš
video

Politolog Lukáš Valeš k požadavku prezidenta na odvolání ministrů

Zdroj: ČT24

Běhounek sice do řad ČSSD také vstoupil, dlouho ale se stranou spolupracoval bez vlastního členství. „Myslím si, že vstoupil do sociální demokracie právě proto, aby mohl být nominován oficiálně a možná spíš nominálně za sociální demokracii, i když je to prezidentův člověk,“ uved Valeš.

Prezident žádá také odchod Petříčka

Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je Zemanův názor „relevantní v rámci diskuse“. Složení vlády je však otázkou premiéra. „Tím, kdo navrhuje personální změny v kabinetu, je předseda vlády,“ řekl Hamáček. 

Za ministra zahraničí Petříčka, jehož konec ve funkci by si prezident také přál, se postavil. „Kdybych měl nějaké výhrady k panu ministrovi Petříčkovi, tak je sdělím,“ uvedl vicepremiér.

Video Ministr zahraničí Petříček k prezidentovu přání ho odvolat z funkce
video

Ministr zahraničí Petříček k prezidentovu přání odvolat ho z funkce

Zdroj: ČT24

Petříček v reakci poznamenal, že si za svou prací stojí. „Chápu to tak, že jsem trnem v oku proto, že upozorňuji na bezpečnostní rizika tendru na dostavbu Dukovan a odmítám očkování lidí necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami,“ uvedl. Výměny ve vládě jsou podle něj dány jasně koaliční smlouvou, podle které by musela s odvoláním ministra souhlasit sociální demokracie. „V tuto chvíli není taková změna na stole a podle koaliční smlouvy, pokud by měl být něterý z našich ministrů odvolán, tak by to měl být náš návrh,“ upřesnil v ČT místopředseda ČSSD Ondřej Veselý.

Prezident má s Petříčkem kvůli zahraniční politice dlouhodobé spory, podle Jelínka ale ministr nevyhovuje ani premiérovi. „Není dvakrát loajální člen kabinetu,“ uvedl analytik. Připomněl, že Petříček také oznámil kandidaturu na post předsedy sociálních demokratů a je tak zároveň i vyzyvatelem pro současného předsedu strany Hamáčka. Prezident uvedl, že Petříčka v kandidatuře nepodpoří.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Politický analytik Lukáš Jelínek

Zdroj: ČT24

Postoj Blatného k ruské vakcíně by důvodem odvolání být neměl, říká opozice

Na Zemana se kvůli jeho vyjádření o konci ministra zdravotnictví snesla kritika opozičních stran. „Mám spoustu výhrad k tomu, jak pan ministr Blatný vykonává svou funkci, ale rozhodnutí, jestli nadále bude ministrem, je a mělo by být na premiérovi, nikoli na prezidentovi,“ řekl ve sněmovně předseda Starostů Vít Rakušan. Za precedentní rozhodnutí do budoucna by považoval, kdyby Babiš ustupoval a případné odvolání ministra nebylo jeho svobodným rozhodnutím na základě zhodnocení Blatného výkonu.

Blatný podle Rakušana od počátku nebyl nejvhodnějším adeptem na ministra. Dokáže sice slušně komunikovat, ale jako člověk bez politických zkušeností nemá ve vládě sílu prosadit užitečné věci vůči dominantnímu premiérovi, míní. Zemanovo vyjádření, že odmítáním ruské vakcíny nesou Blatný a Storová odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19, považuje Rakušan za demagogii a obrovské zjednodušení.

„Ministr Blatný sice už dávno neměl být ve funkci, ale ne kvůli Sputniku. Nezvládá pandemii, čísla jsou katastrofální. To, že nechce připustit necertifikované vakcíny, je naopak dobře,“ uvedl v twitterovém příspěvku šéf občanských demokratů Petr Fiala.

Požadavek prezidenta na odvolání Blatného, který odmítá nestandardní postup v případě výjimky pro vakcíny, zase považuje za nepřijatelný předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Devadesátky už skončily! Na Hradě si toho ještě nevšimli, k šípku ať už jdou ti, co nehájí naši bezpečnost a naše zájmy!“ poznamenal na Twitteru.

Kritizoval také prezidentův výrok o odvolání Storové. „Prezident nemá vůbec mluvit do záležitostí, kdo má vést SÚKL. To je záležitost čistě ministerstva zdravotnictví a také je to otázka služebního zákona,“ upozornil ve středeční Devadesátce.

Video 90’ ČT24: Snaha o odvolání ministra zdravotnictví
video

90’ ČT24: Snaha o odvolání ministra zdravotnictví