Na seniory dopadá samota. Koronavirus je hrozba, odloučení ale může být také

8 minut
Události: Dopad pandemie na seniory
Zdroj: ČT24

Starší lidé jsou středem zájmu celé pandemie. Tento týden je to přesně rok, kdy se poprvé zavřely domovy pro seniory kvůli riziku nákazy. Starší lidé, kteří žijí doma, zůstali dlouhé měsíce izolovaní. Jenže právě samota a odloučení od rodin pro ně může být podobně nebezpečné jako nákaza koronavirem. Mnohé domovy se proto díky očkování snaží co nejdříve vrátit do běžných kolejí. Příběh tří seniorů sledovala redaktorka Lea Surovcová v dokumentu Stáří v první linii.

Vladimírovi Janečkovi zemřela na jaře, při první vlně epidemie, manželka. Pro celou rodinu to bylo nečekané. Samotu senior zvládal těžce. Proto se teď přestěhoval do domu, kde žije jeho dcera i vnoučata. „V tomto věku je to už problematická záležitost, znáte to – staré stromy se nemají přesazovat, já se musel, ale jsem rád,“ popisuje Janeček.

Jindru Rydlovou pandemie nezastavila. V důchodu pomáhá jako asistentka dětem. „Starám se o dva chlapce, s kterými mám on-line výuku. Mám nějaký režim, pořád jsem platná, a pokud to školství dovolí, tak bych chtěla pokračovat,“ říká seniorka.

Za každou návštěvu v domově pro seniory je ráda Květa Marková. Od počátku pandemie těžce nese opakované zákazy. „Je nám to líto, že nemůžeme mezi lidi, jak bychom si představovali, nebo chodit ven, když už máme ten čas,“ přibližuje paní Marková.

„Izolace je kardinální problém. Pro ty lidi je to devastující, ta psychická stránka se provazuje s fyzickou. Kondice se ztrácí a oni předčasně odcházejí, umírají,“ vysvětluje ředitel spolku Život 90 pečujícího o seniory Jaroslav Lorman.

27 minut
Dokument Rok covidu - Stáří v první linii
Zdroj: ČT24

Extrémně náročný rok pro seniory

Podle seniorských organizací je poslední rok pro seniory mimořádně náročný. Což dokazuje nárůst hovorů na linkách pomoci. „Těžiště bylo, jak zvládat situaci psychicky, jak nemít pocit, že je to konečná, že už neuvidí svá vnoučata, že takový život si nepředstavovali. Zároveň přibývalo telefonátů, že covid jim vzal někoho blízkého,“ popisuje vedoucí linky seniorů Elpida Kateřina Bohatá.

Podle Bohaté je teď největším tématem očkování. Mnozí senioři v něm vidí naději. Právě domovy pro seniory byla místa, která před rokem budila největší obavy. Teď se stávají místy, kde se senioři díky očkování vrací k životu před pandemií nejdříve.

U více než dvou set jedenácti tisíc seniorů, tedy lidí nad pětašedesát let, byl za dobu pandemie laboratorně prokázán koronavirus. Nejvíce seniorů bylo nakažených ve věku mezi pětašedesáti a čtyřiasedmdesáti lety.

K jednadvacátému únoru ministerstvo zdravotnictví uvádělo, že se z nemoci vyléčilo 164 tisíc lidí v důchodovém věku. Opět největší počet jich byl mezi těmi do čtyřiasedmdesáti let. Těch nejstarších nad pětaosmdesát let se z nemoci vyléčilo přes dvaadvacet tisíc.

Že patří senioři k nejohroženější skupině postižené tímto onemocněním, dokládají i statistiky týkající se úmrtí. Celkem jich v souvislosti s covidem zemřelo skoro 19 tisíc.

Například v Sokolovské nemocnici je nyní s onemocněním covid-19 hospitalizováno celkem osmasedmdesát lidí. Senioři ale už netvoří většinu, tou jsou lidé v produktivním věku. Jedna třetina z nich je na jednotce intenzivní péče, která je naplněná.

Očkování seniorů

První dávku vakcíny dostala teprve polovina seniorů nad 80 let. Kompletní očkování, tedy obě dávky, pak má každý pátý senior. Zrychlit očkování v této nejohroženější skupině by mohli pomoct praktičtí lékaři.

Nejčastějším důvodem, proč očkování seniorů v očkovacích centrech stagnuje, je složitá rezervace přes centrální registrační systém. Proto se i v ordinaci v Třeští na Vysočině rozhodli očkovat přímo v jejím místě.

Podobně vyčkává řada seniorů, rezervace přes internet totiž může být nepřekonatelná překážka. Ne všichni totiž mají někoho, kdo by jim s rezervací pomohl. „Většina z nich se neumí registrovat a čekat na esemesky, neumí ten pin ani přečíst a neví kam ho zadat,“ říká ze své zkušenost praktický lékař Jaroslav Havlíček.

I proto se do systému registrovaly jen zhruba dvě třetiny seniorů nad 80 let. Praktici teď nabízejí pomocnou ruku. „Jediný jejich úkol je zavolat nám do ordinace, že chtějí vakcínu, a tím to pro ně končí. Pak už jenom čekají na SMS zprávu, kdy se mají dostavit na očkování,“ vysvětluje Havlíček.

Ordinace je navíc prostředí, které je pro většinu seniorů dobře známé, kam jsou zvyklí za lékařem chodit. Naopak cesta do desítky kilometrů vzdálených očkovacích center seniory spíš odrazuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 6 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 7 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 8 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 8 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 10 hhodinami
Načítání...