Pro podezření z výtržnictví prověřuje policie potyčku ve sněmovně. Volný chce podat žalobu

3 minuty
Události ČT: Incident ve sněmovně vyšetřuje policie
Zdroj: ČT24

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví. Podávání dalších informací k případu si podle policejního mluvčího Jana Daňka vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Volný v pátek oznámil, že chce podat žalobu na ty, kteří jej podle jeho mínění napadli.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

4 minuty
Studio ČT24: Roztržka v Poslanecké sněmovně
Zdroj: ČT24


Podle čtvrtečního vyjádření předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) se Volný napadením poslance mohl dopustit trestného činu. Také ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček uvedl, že podle jeho přesvědčení chování Volného splňuje skutkovou podstatu trestného činu výtržnictví. Volný ale tvrdí, že byl sám napaden, a novinářům řekl, že se kvůli incidentu nehodlá vzdát mandátu poslance.

Konfliktem se bude zabývat i mandátový a imunitní výbor sněmovny. Kromě politiků si pozve i policisty. „Možná nakonec navrhneme oddělit to a projednávat vlastní fyzický incident a vlastní urážku. V tom případě by ty sankce byly uloženy odlišně,“ řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM).  

Člen výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti) zdůraznil, že jakékoliv fyzické násilí ve sněmovně je naprosto nepřípustné. „Myslím, že podle toho se zachová i mandátový výbor,“ dodal. Další z členů výboru Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že Volný by měl být postižen v maximální možné míře: „Je skutečně potřeba postupovat jasně a tvrdě.“ 

Volný v pátek opět dorazil do sněmovny bez roušky, opět odmítl, že by se ve čtvrtek choval nevhodně. „Já jsem se choval naprosto v rámci všech standardů Poslanecké sněmovny, až do toho okamžiku, kdy mě pan předsedající pozval, ať si mu sednu na klín. Já jsem se rozhodl, že to jeho pozvání přijmu,“ řekl. Poznamenal také, že sám chce podat žalobu na ty, kteří jej podle jeho mínění napadli. Zatím ale žádný krok neučinil.

Potyčka zaujala i zahraniční média

Incident podle Vondráčka bude posuzovat v úterý sněmovní mandátový a imunitní výbor. Jeho členové se zřejmě budou zabývat i tím, že Volný a další nezařazený poslanec Marian Bojko odmítli ve sněmovně nosit roušky. „Předpokládám, že se proti rozhodnutí mandátového a imunitního výboru, které považuji za předem podjaté, budu odvolávat k celé sněmovně,“ řekl v pátek Volný.

Potyčka v českém parlamentu zaujala i média okolních zemí. O fyzické konfrontaci několika poslanců informovala své čtenáře německá tisková agentura DPA i rakouská APA. Incident zaznamenala také přední slovenská média a pozornosti neunikl ani v Polsku.

„Debata o prodloužení nouzového stavu ve čtvrtek v českém parlamentu eskalovala,“ napsala DPA. Čtenářům vysvětlila, že potyčka následovala poté, co se poslanec „ultrapravicového“ hnutí Jednotní –⁠ alternativa pro patrioty Volný uchýlil k „osobním urážkám“ a předsedající Hanzel mu vypnul mikrofon. DPA zmínila i to, že Volný byl ve sněmovně bez roušky.

O „bitce v českém parlamentu“ informuje rovněž rakouská agentura APA. Podle ní Hanzel vypnul Volnému mikrofon po „záplavě nadávek“. „Volný je považován za ostrého kritika koronavirových restrikcí a odmítá v parlamentu nosit roušku, i když je to povinné,“ napsala agentura.

Zprávy DPA a APA o počínání českých poslanců převzala řada německých, rakouských i švýcarských médií. Incidentu si všímají také přední slovenská média, přičemž portál hnonline.sk připomíná, že „na Slovensku máme o mnoho více zkušeností s fyzickými útoky v parlamentu“. Bulvární čas.sk poznamenal, že v českém parlamentu „padla drsná slova“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 15 mminutami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 1 hhodinou

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 2 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 2 hhodinami

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 11 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 12 hhodinami
Načítání...