Vítězná jabloň stojí přes sedm dekád u hostince U Lidmanů v náchodském Machově u polských hranic. Zapojení stromu do ankety proto podpořil i syn majitele původního hostince, který ho vlastnoručně vysadil po konci druhé světové války.
„Jabloň po několika letech od vysazení neplodila, tak tatínkovi někdo z hostů poradil, že má málo železa. Tatínek nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A opravdu pak začala plodit,“ vzpomíná syn majitele původního hostince Jaroslav Lidman. Stromy se tehdy vozily z druhé strany hranice, protože byly odolnější vůči místnímu počasí.
Podle pořadatelů ankety je strom místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Nasvědčuje tomu i fakt, že jabloň do ankety přihlásilo několik místních spolků spolu s obcí a školami. „Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné,“ uvedl v tiskové zprávě za nadaci David Kopecký.
Jabloň postupuje do evropské soutěže. Vloni ji vyhrála česká borovice
S vítězstvím v anketě nyní jabloň z Machova postupuje do mezinárodního kola soutěže o Evropský strom roku. Titul nejkrásnějšího stromu Evropy si v posledním ročníku vysloužila vůbec poprvé za historii soutěže česká dřevina. Stala se jí Chudobínská borovice.
Tento tři sta padesát let starý strom roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady. Své jméno získal po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže.