Volební drive-in stanoviště opět čekala na voliče v karanténě. Některá zcela marně

Lidé, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli koronaviru, mohli ve středu od 8 do 15 hodin hlasovat v druhém kole senátních voleb. Stejně jako při prvním kole a souběžných krajských volbách však byl o volby z auta malý zájem. Například v Liberci nebo Olomouci čekaly speciální volební komise na jakéhokoliv voliče celých sedm hodin zcela marně, na jiných místech dorazilo často pod deset vozidel.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Začalo 2. kolo hlasování o obsazení Senátu

Stanovišť, kde mohli volit lidé, kterým lékaři či hygienici nařídili kvůli covidu-19 izolaci či karanténu, byly čtyři desítky – jedno pro každý okres, v Praze potom dvě.

Zájem o volby na drive-in stanovištích byl mizivý. Na stanoviště v Liberci nepřijel vůbec nikdo, do České Lípy dorazilo za celých sedm hodin jen pět voličů, uvedla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová. Podobné to bylo v dalších krajích. Zcela prázdná zůstala urna na stanovišti v Olomouci. V Ústeckém kraji, kde se ale vybírá už jen lounský senátor, přijelo volit sedm lidí a v celém Moravskoslezském kraji, kde se rozhoduje mezi kandidáty v pěti obvodech, odvolilo z aut 25 voličů.

Nízký zájem o volby na drive-in místech byl však i před prvním kolem senátních voleb a krajskými volbami, z šestnácti tisíc voličů v karanténě nebo izolaci přijelo přes tři a půl tisíce. Ve druhém kole ale evidují úřady ještě menší zájem. V Praze, kde byl v prvním kole zájem největší, přijelo 134 voličů oproti 183 z minulého týdne. „První tři hodiny byla účast oproti prvnímu kolu poloviční, odpoledne se zájem zvedl,“ srovnal mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Pro lidi, kteří se nakazili novým typem koronaviru a jsou v izolaci nebo se setkali s někým nakaženým a mají nařízenou karanténu, to není jediná možnost, jak hlasovat. Mohou tak učinit i doma, k tomu je však potřeba, aby do čtvrtečních 20:00 požádali krajský úřad, aby k nim vyslal komisi s přenosnou volební schránkou.

Ve čtvrtek a v pátek bude možné volit i v sociálních zařízeních, která budou kvůli koronaviru uzavřena a někdo z jejich obyvatel patří bydlištěm do některého z 26 senátních obvodů, kde se nový senátor v druhém kole vybírá.  

Druhé kolo senátních voleb se již netýká obvodu Děčín, kde byl senátorem znovuzvolen Zbyněk Linhart (STAN) již v prvním kole. Do druhého kola se dostalo po deseti kandidátech STAN a ODS, v devíti obvodech postoupili kandidáti ANO. Sedm kandidátů mají ve druhém kole lidovci, po třech ČSSD a TOP 09, po dvou Piráti a Senátor 21, ve druhém kole jsou i kandidáti Svobodných a Soukromníků.