Změna v úhradách léků má ulehčit pacientům boj s vzácnými nemocemi. Kabinet úpravu podpořil

3 minuty
UDÁLOSTI: Vláda upravila úhrady léků
Zdroj: ČT24

Vláda na pondělním jednání schválila velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, pacientům se vzácnými onemocněními by se díky ní měla usnadnit cesta k moderní léčbě. Podle ministerstva zdravotnictví jde co do rozsahu o největší změnu za posledních třináct let a platit by měla od roku 2022, úpravu nyní bude muset schválit parlament.

Příkladem pacienta, kterého by se legislativní úprava mohla v budoucnu dotknout, je Mirka Dobešová. Ta už měsíce čeká na odborný zákrok na své tváři, která se jí propadá. V Česku ale nenašla specialisty, kteří by jí mohli pomoct, a navíc nezískala na operaci ani peníze ze zdravotního pojištění; potřebnou operaci tak provedou Britové za peníze z veřejné sbírky.

„Neexistuje zde nikdo, kdo by vám poradil, na koho se obrátit, jak postupovat, co udělat,“ říká Dobešová. „Pokud máte nějaký speciální problém, který není běžný, tak vás ani nikdo neodešle na nějaké konkrétní pracoviště.“

Otevřít cestu ke snazší léčbě podobných případů by nyní mohla vládou schválená novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která mění úhrady drahých inovativních léčiv a přípravků na vzácná onemocnění ze strany pojišťoven.

U nemocí, kterými trpí nejvýše jeden člověk z 5000, se obtížně sbírají data o účinnosti léků. Na základě těch pojišťovny ale rozhodují, jestli budou pacientům hrazené z pojištění. Pojišťovny nově zohlední názor komise složené z odborníků na danou nemoc, která schvalování moderní a zároveň drahé léčby projedná. Dosud to záleželo na revizním lékaři, který často nebyl specialistou v daném oboru.

„Našim pacientům (změna) včas zpřístupní léky na vzácná onemocnění a také se léčba nebude posuzovat s ohledem na nákladovost,“ komentuje legislativní úpravu Anna Arellanesová z České asociace pro vzácná onemocnění.

Vojtěch mluví o klíčové změně

Jako o klíčové proto o normě mluví i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO); má podle něj zajistit, „aby se nestávalo, že zdravotní pojišťovny rozhodují o nároku pojištěnce každá různě, a aby se sjednotil proces přiznání nároku pojištěnce“.

„Pokud se podíváme na hospodaření zdravotních pojišťoven, tak hospodaří dobře, mají velmi solidní rezervní fondy, takže si to můžeme dovolit,“ dodává ke změně přístupu k novým nemocím vicepremiér z koaliční ČSSD Jan Hamáček.

Nové léky dostávají v současné době dočasnou úhradu na tři roky. Nově to bude na pět let, a potom se jejich účinnost vyhodnotí. I kdyby úhradu z veřejného zdravotního pojištění po pěti letech lék nezískal, pacienti, kteří ho už dostávali a fungoval dobře, ho budou moci užívat i nadále. Platit jim ho nebude pojišťovna, ale výrobce.

V současné době nemocní často žádají, aby jim drahé moderní léky pojišťovny hradily na takzvaný paragraf 16, což je výjimka uvedená v zákoně. Zhruba 450 tisíc žádostí za rok by změna zákona měla eliminovat zhruba o třetinu.

Podpora z opozičních řad

Zákon mění také úhrady některých zdravotnických prostředků. Některé pomůcky, například pleny, budou moci nově předepisovat pacientům i zdravotní sestry. Praktici pak získají možnost předepisovat některé nové druhy léků.

Novela musí ještě získat podporu v parlamentu. Část opozice úpravu už teď vítá. Současný stav je podle ní pro pojištěnce nepředvídatelný, právě proto, že velkou roli hrají (místo chystané komise) posudkoví lékaři.

„Je to krok správným směrem, je nesmírně důležité, aby drahá léčba a léčba vzácných nemocí byla proplácena v plné výši,“ říká člen zdravotnického výboru Vlastimil Válek (TOP 09). „Vládní novelu vítáme především z pohledu pacienta a dostupnosti péče a zdravotních prostředků,“ dodává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 8 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 8 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 22 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...