Nejvyšší správní soud se zastal spolku, který si zadal inzerci kritizující Andreje Babiše a Agrofert

Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal Spolku pro zachování demokracie v ČR, který v roce 2017 zadával inzerci kritizující Andreje Babiše (ANO) a podnikání holdingu Agrofert. Spolek za to dostal od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu. Podle soudu kandidátka ANO tehdy ještě nebyla oficiálně odevzdaná. Babiš tak formálně nebyl kandidátem a spolek neměl povinnost se registrovat pro vedení kampaně v jeho neprospěch.

Premiér Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Inzerce se od května do poloviny června 2017 objevovala v tištěných médiích, na internetu, plakátovacích plochách i v rádiích. Pod heslem „Vidíte žlutě“ poukazovala na pěstování řepky. „Smrdí vám řepka, jemu voní,“ zaznívalo například v rádiích. Nynější premiér Babiš dříve vlastnil holding Agrofert, který se věnuje také zemědělské výrobě. Nyní je holding ve svěřenském fondu.

Podle úřadu bylo už v době spuštění kampaně jasné, že Babiš bude kandidovat za ANO, šlo tedy o volební kampaň vedenou v jeho neprospěch. Za nedodržení povinnosti registrace vyměřil úřad pokutu 26 000 korun. Rozhodnutí potvrdil také Krajský soud v Brně.

Video LL Bočková NSS
video

Rozhovor se soudcem Nejvyššího správního soudu Pavlem Molkem

Zdroj: ČT24

Úřad vyžadoval registraci spolku předčasně

Podle volebního senátu Nejvyššího správního soudu se ale požadavek registrace týká jen vedení kampaně ve prospěch nebo v neprospěch konkrétních osobností, které už jsou kandidáty i po formální stránce, tedy jsou na podané kandidátní listině. Úřad vyžadoval registrační povinnost předčasně, což vlastně vedlo k pokutě za kritiku tehdejšího ministra financí.

Nic na tom nemění ani skutečnost, že Babiš byl předpokládaným lídrem ANO ve Středočeském kraji. „Tento předpoklad se sice následně naplnil, to však nemění nic na tom, že se naplnit nemusel,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Brně.

„Shrnuto: zatímco pro strany a kandidáty začíná kampaň už vyhlášením voleb, třetím osobám vzniká povinnost registrovat se až poté, co jsou podány kandidátní listiny a je definitivně známo, jaké strany a jací kandidáti do voleb jdou,“ reagoval na rozhodnutí člen úřadu Jan Outlý na Twitteru.

Nejvyšší správní soud ve středu také rozhodl, že pokud politická strana nedostává příspěvky ze státního rozpočtu ani nepřijímá dary či bezúplatná plnění, nemá povinnost zřídit si zvláštní transparentní účet a oznamovat jeho adresu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Strana státu přímé demokracie - Strana práce původně za nenahlášení účtu dostala pokutu 5500 korun.