Na okolnosti podezřelé dražby areálu v Rabyni si její účastník nevzpomíná. Další svědky soud vyslechne v září

Jednání obvodního soudu pro Prahu 2 o zabrání areálu v Rabyni u slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi, ve středu pokračovalo výslechem svědků. Soud se zajímal především o schůzku, která se měla konat před dražbou, v níž areál získal podnikatel Luděk Fabinger. Soud už v minulosti určil, že má areál připadnout státu, rozhodnutí však zrušil Nejvyšší soud. Výslech svědků bude pokračovat v září.

Areál v Rabyni
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Podle státního zástupce Borise Havla, který návrh na zabrání podal, byla aukce areálu zinscenovaná a Fabinger majetek získal nelegálně. Nemovitost totiž byla obstavená policií a měla připadnout poškozeným klientům vytunelovaného H-Systemu. Kvůli podezřelé dražbě čelil Fabinger trestnímu stíhání, které bylo kvůli promlčení zastaveno. Areál žalobce považuje za výnos z trestné činnosti.

Obvodní soud pro Prahu 2 v roce 2018 rozhodl o zabrání areálu a Městský soud v Praze loni potvrdil, že má nemovitost propadnout státu. Nejvyšší soud ale následně vyhověl Fabingerovu dovolání. Ve svém verdiktu uvedl, že stát nedoložil, že Fabinger nezískal areál v dobré víře.

Na středečním jednání soud přizval dva svědky, kteří měli přispět k objasnění, zda byla dražba zmanipulovaná. Prvním svědkem byl jeden z účastníků dražby, který uvedl, že si na okolnosti dražby nevzpomíná. Druhý svědek následně řekl, že byl účastníkem schůzky, která se konala před samotnou dražbou a na níž Smetka údajně pozemky nabídl Fabingerovi i s předem určenou cenou. Pozemky byly vydraženy za 29,03 milionu korun, podle odhadů však byla hodnota areálu více než 60 milionů korun.

Dražbu měli domluvit v pizzerii

Soud bude pokračovat v září výslechem dalších svědků. Státní zástupce chce předvolat zejména ostatní dražitele, kteří se podle něj před dražbou areálu sešli v pizzerii na Zbraslavi a domluvili průběh dražby. „Svědectvím těchto osob se potvrdí nebo vyvrátí předem domluvená dražba,“ vysvětlil Havel.

Kvůli dražbě čelil Fabinger trestnímu stíhání, které však bylo kvůli promlčení zastaveno. Vinu odmítá. Obvodní soud předloni uvedl, že nebylo prokázáno, že by se dopustil nějakého trestného činu. Podle tehdejšího rozhodnutí mohl totiž Fabinger spoléhat na to, že exekutor Daniel Týč, který pozemky prodal, postupoval v souladu se zákonem. Právě Týčovo jednání podle soudu mohlo naplnit znaky trestného činu. I stíhání exekutora ale bylo kvůli promlčení zastaveno.

Na areálu v Rabyni byla podle státního zástupce od roku 2001 policejní plomba a tehdy to byl jediný majetek Smetky. Exekuce byla povolena v roce 2003.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetka si odpykal 12 let ve vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.