Komentář o plynu a teplických školácích potrestal soud podmínkou. Původně pochyboval o tom, kdo ho napsal

Teplický okresní soud potrestal autora komentáře pod fotkou žáků první třídy jedné z teplických základních škol podmíněným trestem 16 měsíců s tříletou zkušební lhůtou. Pisatel naznačil, že by děti rád zplynoval. Jeho obhájce tvrdil, že šlo o humor. Verdikt není pravomocný, státní zástupce si vzal lhůtu pro případné odvolání. Odvolat by se mohl i obžalovaný respektive jeho advokát, kteří u vyhlášení rozsudku nebyli.

Video Události
video

Události: Komentář o plynu a teplických školácích potrestal soud podmínkou

„Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ byl facebookový komentář, který přivedl Vítězslava Kroupu před soud. Státní zástupce Ondřej Langr je přesvědčen, že v něm jednoznačně „lze dovodit výzvu k likvidaci“. Navrhl za to podmíněný trest.

Kroupův obhájce Michael Mann naopak míní, že šlo o humor – slovní hříčku. „Trestat humor je znak všech totalit,“ řekl advokát soudu. 

Soud nakonec Kroupu uznal vinným a potrestal jej šestnáctiměsíční podmínkou. Komentář nepovažuje za humor, nýbrž za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

„V žádném případě nebylo možno dospět k závěru, že komentář by byl byť zcela nevhodným vtipem či žertem ze strany obžalovaného, rozhodně se nejednalo o humor,“ uvedla soudkyně Lucie Yakut. Obsahem komentáře je podle ní odkaz k „řešení“ ve formě vyvražďování v plynových komorách tak, jak se to dělo za druhé světové války Židům.

Rozsudek není pravomocný. Odvolat by se mohl obžalovaný, který se z jednání omluvil, ale i žalobce. Ten sice navrhoval podmíněný trest, který Kroupa od okresního soudu dostal, s výsledkem však není úplně spokojen. Žádal alespoň dvouletou podmínku.

„Podstatné je, že došlo k uznání viny, nicméně z naší strany byl navrhován trest přísnější, především s ohledem na trestní minulost obžalovaného, bude zváženo podání odvolání,“ řekl Langr.

Okresní soud rozhodoval v případu již podruhé. Napoprvé Vítězslava Kroupu osvobodil. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že facebookový profil s označením „vita kroupa“ – z něhož byla kromě komentáře publikována i fotografie Adolfa Hitlera, Hermanna Göringa či říšské orlice držící ve spárech hákový kříž – byl opravdu jeho.

Odvolací soud ale případ vrátil a nařídil doplnit dokazování. Po vyslechnutí dalších svědků již je podle soudkyně Yakut jasné, že profil Kroupovi patří.

Fotografii první třídy z teplické ZŠ Plynárenská zveřejnil na podzim roku 2017 místní Deník v rámci série třídních fotek prvňáků z města. Šlo o třídu, kam chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Pod fotografií se objevila celá řada nenávistných komentářů. Jejich autoři nabádali k vypálení školy nebo granátovým útokům. Rodiče začali mít o děti obavy, město nechalo budovu hlídat strážníky.

Policie se zabývala i několika dalšími příspěvky kromě Kroupova. První pravomocný rozsudek padl již před dvěma lety, šestadvacetiletá žena dostala od tachovského okresního soudu osmiměsíční podmíněný trest a dvacetitisícovou pokutu. Trestní stíhání muže z Frýdecko-Místecka podmíněně zastavil státní zástupce.