Chybí důkazy k tomu, že by za krádežemi v domech v okolí Prahy stál organizovaný gang

Vloupání do rodinných domů kolem Prahy zřejmě nemá na svědomí organizovaná skupina. Podle dosavadních informací kriminalistů to vypadá, že žádný gang není a jedná se o jednotlivé případy trestné činnosti, řekl náměstek krajského policejního ředitele Jan Krejčí.

Video Události
video

Podle kriminalistů není za krádežemi v domech u Prahy organizovaný gang

Zdroj: ČT24

Představa velkého organizovaného gangu, který se zaměřuje na rodinné domy kolem metropole, je tak podle Krejčího zřejmě mylná. „Do současné doby se nepodařilo u žádného případu prokázat, že jej spáchala organizovaná skupina. To je aktuální závěr,“ uvedl. Přesto policisté verzi o organizované skupině ještě neopouštějí. „S tou verzí stále pracujeme, ale zatím se nepodařilo prokázat takové skutečnosti, které by to mohly potvrdit,“ uvedl Krejčí.

Kriminalisté naposledy zadrželi v polovině května dva mladé Ukrajince, kteří se podle nich vloupali nejméně do jedenácti rodinných domů ve Středočeském a Pardubickém kraji a na Vysočině. „Tato trestná činnost nezná hranic, není to otázka soustředění do jedné lokality, ale probíhá to v rámci celé republiky,“ uvedl ředitel krajské policie Václav Kučera.

V šesti případech zloději kradli na území středních Čech, zejména v Říčanech u Prahy. Měli ještě komplice, který už je ve vazbě pro jinou trestnou činnost. Zajímaly je především peníze, šperky, luxusní oblečení, parfémy a elektronářadí. Způsobili škodu přes 1,5 milionu korun, hrozí jim až osm let vězení.

Přes dvě stovky vloupání v kraji

Počty případů vykradených domů se začaly zvyšovat loni v září především na jih od Prahy, což zahrnuje část okresů Praha-východ a Praha-západ. Kučera uvedl, že v kraji bylo letos zaznamenáno 244 vloupání do rodinných domů, z toho 70 případů bylo objasněno a policie má 71 podezřelých.

Středočeská policie i speciálně vytvořený tým řešily, do jaké míry jsou si případy podobné a zda v nich nelze spatřovat sériovost, tedy že je mohl spáchat jeden pachatel či skupina stejných pachatelů. Policie v minulosti oznámila, že jde o zkušené zloděje, kteří se pohybují rychle a jsou sportovně zdatní. Vloupání podle dřívějších informací většinou předchází vypáčení francouzských oken a účastní se jich několik pachatelů.