Pomohly by zamykatelné kliky na okna i alarmy. Okolo Prahy se krade dál a domy nejsou dobře zajištěné

7 minut
Události: Vloupání přibývá, zabezpečte si lépe majetek, radí policie i experti
Zdroj: ČT24

Každý rok zloději v Česku vniknou do stovek rodinných domů. Předloni policie evidovala přes 2,5 tisíce vloupání, loni jich ještě 200 přibylo. V tomto roce zatím zloději dávají zabrat například obyvatelům v okolí Prahy. Mnohým vniknutím jde přitom zabránit, policie i experti na bezpečnostní systémy se totiž shodují, že lidé si domy dostatečně nechrání.

Kriminalistům se podaří úspěšně vyřešit zhruba každý čtvrtý případ vloupání do rodinného domu. Vloni celkovou objasněnost ještě snížil zatím nedopadený gang ve Středočeském kraji. Právě v tomto regionu se vloni zvýšil počet vykradených domů. Oproti roku 2018 přesně o 151, tedy téměř o čtvrtinu.

Negativní trend pokračuje i letos. Zatímco loni středočeská policie zaregistrovala za čtyři měsíce 123 vloupání, letos jich je za prvních pět týdnů už 133. Pachatelé nejčastěji kradou mezi pátou a devátou hodinou večer. Dovnitř se dostávají většinou dveřmi na terasách nebo balkonech. Zajímají je především peníze, šperky, hodinky nebo vzácné mince.

Gang nemusí být jeden

Všechna vloupání nemá zřejmě na svědomí jedna organizovaná skupinu. Čerstvé případy se liší od těch ze sklonku minulého roku. Zloději jsou při vloupání agresivnější, rozbíjejí okna pomocí kamenů a nářadí, které najdou u domů, zatímco loni pachatelé při vniknutí okna ani dveře  téměř neponičili. 

„Nemůžeme bohužel ani potvrdit, ani vyvrátit, že to dělá jedna skupina. Jsou tam určité odlišné znaky, ale k nim se teď nemůžu vyjadřovat, protože jsou předmětem šetření a v budoucnu i dokazování,“ nechce krajský ředitel středočeské policie Václav Kučera komentovat rozdílnost v modu operandi. 

Případy vyšetřuje speciální tým. Maskované pachatele zatím neidentifikoval, nepomohly ani záznamy z bezpečnostních kamer. Nenechavci už „navštívili“ domy v Sulicích, Choceradech nebo Mirošovicích, v Jesenici se dostali do skladu kol. 

Domy se jim daří vykrádat i navzdory posíleným policejním hlídkám. „Nemůžeme být bohužel na všech místech současně, to je logické, že si pachatelé vyčíhají, kdy je pro ně bezpečno,“ podotýká Kučera.

Místní si pořizují další zabezpečení a opatření chystá i obec Mirošovice. „Máme v úmyslu v poměrně krátké době rozmístit kamery, aby rizikovou lokalitu snímaly,“ přislíbil starosta Mirošovic Tomáš Zvěřina (nez.).

Zabezpečte se, radí nejen aplikace

Policie i experti na bezpečnostní systémy upozorňují, že obecně si lidé domy dostatečně nechrání. Návodem pro vlastníky, kde jsou slabá místa jejich majetku, může být aplikace Zabezpečte se. V ní policie poradí, jak a kde co nejlépe nakombinovat technické a elektronické zabezpečení.

Například běžná i francouzská okna je vhodné doplnit bezpečnostní fólií a pořídit si kliky se zámkem. „Pokud se zloděj k takové klice dostane, dojde mu, že budou zamčené i ty ostatní,“ vysvětluje Tomáš Pospíšil z Cechu mechanických zámkových systémů ČR. A když se následně může snažit do domu vniknout oknem, už to znamená překonat další překážku.

Dům pohlídá alarm i agentura

Navíc odborníci doporučují mít na sklech čidlo s mikrofonem a na rámy a dveře přichytit magnety. „Zloděj ještě stojí venku, rozbíjí okno a signál jde na dispečink na výjezdovou skupinu. Alarm ho tedy zastihne ještě před objektem, ne vevnitř,“ vysvětluje výhodu takového systému Václav Růžička, generální ředitel společnosti Alkom, která se zabývá zajištěním bezpečnosti osob i majetku. 

Podobnou funkci splní i venkovní čidla namířená do prostor kolem domu. Dispečink upozorní na podezřelý pohyb. Podle Růžičky se počítá s eliminací planých poplachů, způsobených například  domácím mazlíčkem. Součástí venkovních čidel může být také zvukový alarm, který zloděje vyruší okamžitě.  

Dohled nad majetkem mohou převzít i přímo pracovníci bezpečnostní agentury, kteří pak osobně kontrolují firemní objekty i rodinné domy. „Z dlouhodobého hlediska můžeme říct, že zhruba dvacet až třicet procent úspěšnosti ve snížení kriminality to přinese,“ tvrdí obchodní ředitelka agentury Securitas Martina Němcová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 1 mminutou

Opozice kritizuje zákon o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením.
09:00Aktualizovánopřed 3 mminutami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 12 mminutami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 45 mminutami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 5 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 6 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...