Přeplněné tramvaje a autobusy jsou zpět, dodržovat nařízené rozestupy se stává nemožným

Veřejná doprava v Česku se postupně vrací do normálu, přibývá lidí v autobusech, tramvajích nebo vlacích. Některá vozidla se však plní cestujícími až příliš, mnohdy ani není možné zachovávat nařízené rozestupy mezi lidmi. Dopravci sice spoje postupně přidávají, ale jenom v takové míře, kterou si mohou dovolit. Často jim chybí peníze z jízdného, kterých bylo v uplynulých měsících kvůli protipandemickým opatřením minimum. 

Video Události
video

Veřejná doprava se opět plní cestujícími

Cestování vstoje se opět ve vozidlech veřejné dopravy stalo běžným, týká se to hlavně MHD ve velkých městech v Česku. Dvoumetrový rozestup mezi cestujícími se tak jenom těžko dodržuje. Například kapacita tramvají počítá s tím, že na jeden metr čtvereční se vejde až pět cestujících. 

Někteří lidé, kteří využívají MHD v Praze, se tak obávají, že by se mohli nakazit, i když stále platí povinnost nosit roušku. Některé tramvaje v Praze už bývají zaplněné z osmdesáti procent. Rozestupy mezi cestujícími jsou minimální. 

Počet cestujících je zhruba na polovině

Obecně je však cestujících ve vozech MHD stále znatelně méně. V Praze nebo Brně je to zhruba jenom polovina běžného počtu, spojů, kde je míst dost, jezdí většina. 

V Ostravě na konci dubna jezdil plný více než z poloviny asi každý osmý vůz. Jízdní řády tamních tramvají, trolejbusů a autobusů jsou v podstatě prázdninové. Dopravní podniky argumentují tím, že se musí chovat ekonomicky, protože jim klesly tržby o desítky procent. 

Postupně se plní i vlaky

To, že v takové situaci se rozestupy dodržují jen velmi obtížně, potvrzuje i redaktor odborného serveru MHD86.cz Ondřej Hrubeš. „Určitě by měl (dopravní podnik) začít jezdit tak jako před krizí. Lidé se musejí přestat bát cestovat,“ podotkl. 

Plnit se začínají i vlaky, poprvé po dlouhé době to bylo vidět o víkendu ve spojích Českých drah (ČD). „V průběhu prodlouženého víkendu byl ten počet na některých spojích až 80 procent,“ řekla mluvčí ČD Gabriela Novotná.