Soudy začaly znovu jednat. Kvůli opatření proti šíření covidu-19 stoupl počet nevyřízených případů

Soudy se vrátily zpět do plného provozu. Přednost nyní mají jednání, která byla kvůli opatřením proti šíření koronaviru v uplynulých dvou měsících zrušena. Tato pauza vedla mimo jiné k nárůstu nevyřízených případů, nejvíce z oblasti trestních kauz.

Video Události
video

Události: Soudy začaly znovu jednat

Zdroj: ČT

Před vstupem do budovy soudu musí každý z účastníků řízení nejdříve vyplnit formulář, ve kterém potvrdí, že není nakažený a ani se s nikým infikovaným v posledních týdnech nesetkal. Snímán je také termokamerou – pokud má teplotu vyšší než 37,5 stupně Celsia, ostraha ho do budovy nepustí.

Na chodbách budovy se také nesmí sedět. Jednání jsou přesouvána do co největších místností tak, aby mohly být dodrženy dvoumetrové rozestupy.

Odkládání jednání kvůli šíření koronaviru způsobilo rychlý nárůst nevyřízených případů. U civilní agendy o osm tisíc. „Samozřejmě soudy se budou snažit dohnat ty chybějící dva měsíce, ale jsou zase omezené počtem jednacích síní,“ uvedl státní zástupce Jiří Pražák.

„Přednostně probíhají hlavní líčení a zasedání, která byla zrušena v souvislosti s nouzovým stavem. Počet jednání nařízených na příští týden je plně srovnatelný s počtem jednání, která byla nařízena před vyhlášením nouzového stavu,“ doplnila mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belková.

K normálu se vrací i nejvyšší patra justice. Ústavní soud začne příští týden veřejně vyhlašovat nálezy. Od června pak začnou kárné senáty znovu posuzovat vinu soudců a státních zástupců, na které poslala žalobu ministryně spravedlnosti nebo jejich nadřízení.