Učitelky zastoupí UčíTelka. Opravdovou školu nenahradí, ale pomůže, říká ředitel ČT Dvořák

3 minuty
V pondělí ČT spustí pořad UčíTelka
Zdroj: ČT24

Česká televize v pondělí spustí zábavně-vzdělávací program UčíTelka určený pro žáky prvního stupně základních škol, kteří jsou kvůli pandemii koronaviru doma. Projekt vznikl s odbornou garancí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a ČT bude program vysílat zatím po dobu jednoho měsíce. Pro starší žáky je připraven program Odpoledka, v úterý a ve čtvrtek odpoledne se bude vysílat program Škola doma zaměřený na přípravu na příjímací zkoušky.

Cílem projektu je podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka pomoci nejen dětem, ale také jejich rodičům a v neposlední řadě i učitelům. Vysílat se bude zatím po dobu jednoho měsíce, v případě potřeby je ale možné takový projekt provozovat dlouhodobě. Záleží ale také na tom, jaké budou reakce dětí, rodičů i učitelů.  

Výběr pedagogů pro živé vysílání probíhal v režii ministerstva školství. „Měli jsme dlouhé sezení na resortu a tam jsme se dohodli, že se zaměříme na něco, co se obecně v tom ročníku probírá, nebo co by si měly děti procvičit,“ přiblížila učitelka a účastnice pořadu UčíTelka Dana Kešnerová.

„Vysíláme od pondělka do pátku, každý den od 9:00 do 12:00 na programu ČT2. Pro každý stupeň bude vždycky dedikovaná půlhodina, mezi tím bude krátká přestávka, kterou vyplníme různými formami televizních pořadů,“ řekl Dvořák s tím, že v přestávkách se objeví i cvičení pro děti, například za účasti olympijského vítěze Davida Svobody.

Každý den bude jeden předmět. Dvakrát týdně bude čeština, dvakrát týdně bude matematika a jednou týdně budou takzvané společenské vědy.
Petr Dvořák

Na starší žáky se zaměří Odpoledka

Pořad UčíTelka na programu ČT2 se v pondělí 16. března od 9:00 zaměří na český jazyk, vysílání pro mladší žáky skončí ve 12:00. Následovat bude Odpoledka, tento program ČT připravila pro starší studenty a pondělní vysílání se bude věnovat například fyzice nebo dějepisu.

Speciální výukový program ale nabídne i program ČT1. Vždy v úterý a ve čtvrtek po skončení pořadu Sama doma začne pořad Škola doma. Ten by měl sloužit těm, kteří se připravují na přijímací zkoušky na střední školy nebo víceletá gymnázia. 

UčíTelka v pondělí 16. 3. na ČT2 - český jazyk
Zdroj: ČT24

„Není to náhrada školy, je to tak, že se snažíme v téhle době, která je těžká, vyhovět a pomoci rodičům, aby děti trávily čas smysluplně,“ upozornil ředitel ČT. Vedoucí projektu UčíTelka Luboš Rosí zároveň doplnil, že kontakt s učitelem ve studiu bude pro děti něco, co jim žádná domácí úloha nemůže nahradit.  

Pedagogy doplní moderátoři ČT

Ve výukových pořadech budou kromě učitelů a několika dětí vystupovat i moderátoři ČT. Ti budou mít za úkol vést samotné vysílání jako televizní odborníci. „Neděláme si ambice, že bychom chtěli být vzdělávací odborníci,“ doplnil ředitel ČT.

„Můžeme se zapojit do výuky, kdyby si třeba učitel nevěděl rady, nebo kdyby nám tady děti začaly zlobit. Může se stát cokoliv, jako v klasické škole,“ řekla moderátorka ČT Petra Křížková.

I v pořadu Škola doma se budou moderátoři snažit řídit tok informací, žáci i rodiče totiž budou mít možnost prostřednictvím chatu vstupovat do vysílání. „Každý ten pořad bude mít trochu jiný charakter, ale věřím, že oba dva pomohou k tomu, že děti, které jsou doma, stráví část toho času i učením,“ uvedl Dvořák. 

Do projektu UčíTelka se zapojí i kanál ČT :D, který na svých webových stránkách nabídne i odkazy na pořad a doplní i další výukové programy. „Máme vytipované hry, které souvisí s jednotlivými předměty, a byť to není primárně učení, tak se budeme snažit to propojit i tím, že nabídneme k učivu i konkrétní hry,“ přiblížila kreativní producentka Centra dramaturgie nových médií ČT Štěpánka Sunková. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 3 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 4 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 7 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 8 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 10 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 11 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 11 hhodinami
Načítání...