Vláda odvolá Evu Gottvaldovou. Pozici hlavní hygieničky obsadí Jarmila Rážová

Vláda se rozhodla odvolat hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Řízením úřadu namísto ní pověří ředitelku středočeské hygienické stanice Jarmilu Rážovou. Potvrdila to mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová. O odvolání Gottvaldové rozhodla vláda jednomyslně, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezvládla svoji práci a pozici. 

Eva Gottvaldová
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Paní ředitelka Rážová byla vládou pověřena výkonem funkce hlavní hygieničky. Na krajské hygieně bude jmenován zástupce v souladu se služebním zákonem,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Šalamunová. Kdo Rážovou u krajských hygieniků nahradí, zatím není jasné.

„Paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici,“ prohlásil premiér Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Hamáčka jednomyslné.

Hlavní hygieničkou a zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví je Gottvaldová od července 2016. Z místa hlavní hygieničky je Gottvaldovou možné nyní odvolat tehdy, pokud by se v kárném řízením prokázalo její vážné pochybení.

O konci Gottvaldové se mluvilo už dříve

O konci Gottvaldové ve funkci média spekulovala už před měsícem. Poslanci v únoru upravili podmínky vzdělání potřebného pro funkci hlavního hygienika, podle návrhu zákona bude muset mít lékařské vzdělání se specializací v oboru hygieny.

Gottvaldová ale takové vzdělání nemá a požadavek na něj má za přežitek. Tehdy řekla, že důvod k rezignaci kvůli úpravě zákona nevidí. Gottvaldová vystudovala na brněnské Masarykově univerzitě obor výživa člověka. Když Senát a prezident zákon potvrdí, svou funkci by měla opustit do roka.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v únoru uvedl, že by Gottvaldová aktuálně odcházet neměla, i s ohledem na to, že se řeší okolnosti epidemie koronaviru v Číně. V Česku se první tři případy lidí nakažených novým typem koronaviru objevily 1. března.