Do roka bez peří, týden tlející „mumie“. Obránci zvířat znovu natáčeli slepice v klecích

Před dvěma lety pobouřily veřejnost záběry z klecových chovů slepic. K omezení prodeje vajec z nich se postupně zavázala většina obchodních řetězců. Aktivisté z Obránců zvířat se skrytou kamerou nyní znovu monitorovali situaci na třech farmách. Zjistili, že drastická situace zvířat se v nich nikterak nezměnila. V Poslanecké sněmovně leží návrh na úplný zákaz klecí v chovech, který má platit od roku 2027. Ve výborech ho však odmítli mimo jiné poslanci ANO argumentující nutností zakázat ho v celé EU. Vývoj mapovaly reportérky pořadu 168 hodin Kristina Ciroková a Jana Gerleová.

Video 168 hodin
video

168 hodin: Z klece ven

Záběry skrytou kamerou pořízené lidmi z organizace Obránci zvířat z léta a podzimu loňského roku ukazují například takzvané naskladňování slepic. Ty dorazí v malých bednách před farmu, kde je pracovníci po několika kusech v každé ruce za nohy přenášejí až ke klecím, kam je vecpou.

V kleci skýtající prostor o velikosti papíru A4 pak slepice začínají svůj život na farmě. „Ani bych neřekla, že je to život. Je to spíš takové utrpení. Slepice jsou tam namačkané vedle sebe, nemají ani pevné dno. Propadají se jim nohy, šlapou navzájem po sobě,“ popsala reportérkám 168 hodin realitu v chovech mladá žena, která tam pomáhala na praxi.

Do roka bez peří

Neutěšené podmínky se postupně projevují na zdraví slepic. Záběry Obránců zvířat zachycují mimo jiné zaměstnance farmy, jak o dovezené drůbeži říká: „Za rok tu slepici nepoznáš. Ta nebude mít ani peříčko na sobě.“

Úmrtnost chovného ptactva je na farmách velmi vysoká. Na záběrech pořízených skrytou kamerou je možné vidět odklízení slepic v již značném stadiu rozkladu. Pracovník odhaduje, že „mumie“, jak o nich mluví, leží na místě už přinejmenším týden.

Místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský tvrdí, že to tak to nefunguje všude a stěžuje si na nevyváženost: „Vezměte si na druhou stranu, byly proti tomu nějaký protizáběry, kde to funguje? Nebyly. Tam prostě pořád dokola běží smyčka, jak tam slepice visí uškrcená a tak dále. To samozřejmě šokuje lidi, kteří absolutně nevědí, jak velkochovy vypadají a jak to funguje.“

Předseda Obránců zvířat Marek Voršilka trvá na svém: „Není třeba být odborníkem na slepice, abych pochopil, že narvat 20 slepic do malé drátěné klece není v pořádku.“

Poslanci zákaz klecových chovů blokují 

Obchodní řetězce i někteří výrobci už avizovali, že vejce z klecových chovů přestanou nejpozději od roku 2025 kupovat a odběr omezují už nyní. V Poslanecké sněmovně dokonce leží návrh na úplný zákaz klecových chovů od roku 2027.

Ve středu ho projednávali poslanci ve výborech. V tom zemědělském neprošel, Výbor pro životní prostředí ho sice nejprve podpořil, ale za svůj ho nakonec nepřijal. Proti byli hlavně poslanci hnutí ANO. „Nejsme apriori proti tomuto zákazu, ale ať to řeší všechny státy v Evropě v jeden konkrétní termín,“ vysvětluje předseda výboru Jaroslav Faltýnek (ANO). „Pokud bychom to zakázali, znevýhodníme naše podnikatele nebo naše chovatele,“ dodává jeho stranický kolega Jan Schiller.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová vyslovila domněnku, že v jejich rozhodování hraje roli fakt, že holding Agrofert, který šéf ANO Andrej Babiš převedl do svěřenských fondů, se označuje jako čtvrtý největší producent klecových vajec v Česku. Ročně jich prodá 230 milionů kusů. Poslanci ANO svorně tvrdí, že při jejich rozhodování o slepicích v klecích Agrofert roli nehraje.

V Česku žijí v klecích skoro čtyři miliony slepic. Obránci zvířat vyzývají premiéra Babiše, aby zákaz slepičích klecí podpořil. Ten vzkázal, že má zvířata rád a jejich týrání je pro něj nepřijatelné. „Budu to řešit,“ tvrdí.