Tři lidé slibovali vysoké zhodnocení peněz na burzách, podle policie ale spáchali miliardový podvod

Podvod za více než miliardu korun spáchali podle policie tři lidé, kteří prostřednictvím společnosti J. O. Investment nabízeli investice na světových burzách. Kriminalisté tvrdí, že trojice obviněných vylákala od více než dvou tisíc lidí peníze, které však ve skutečnosti neinvestovala. Podezřelé policie zadržela a zajistila i množství majetku v hodnotě přesahující miliardu.

Zmínky o společnosti J. O. Investment lze nalézt na různých internetových fórech věnovaných financím, kde se někteří uživatelé podivovali nad proklamovanými výnosy investic a diskutovali o věrohodnosti firmy. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej nyní konstatoval, že „prověřováním bylo zjištěno, že proklamované výnosy měly být zcela nereálné“ s tím, že společnost slibovala 30 až 100 procent navíc.

„V případě, že byly skutečně uhrazeny, tak jen za použití finančních prostředků dalších klientů,“ dodal Ibehej s tím, že činnost firmy nese „znaky takzvaného Ponziho schématu“.

Firma podle policie žádné investice neprováděla, přestože nabízela investice na světových burzách v USA, Evropě a Asii se zaměřením na akciové indexy, měnové páry – futures a komodity.

Tři lidi – organizátora domnělé trestné činnosti a dva jeho společníky – policisté zadrželi a obvinili z pokračujícího zvlášť závažného zločinu podvod provedeného ve spolupachatelství, za to jim hrozí až deset let vězení.

Škodu, kterou údajní pachatelé podle vyšetřovatelů způsobili, vyčíslila policie na více než miliardu, poškozených je 2060. „Ale kriminalisté už nyní předpokládají, že v průběhu trestního řízení budou zjištěni další poškození a způsobená škoda podstatně vzroste,“ podotkl mluvčí Ibehej.

Detektivové při domovních prohlídkách také zajistili majetek v hodnotě přesahující miliardu korun. Jde mimo jiné o automobily prémiových značek, cennosti, nemovitosti i hotovost.

Ponziho schéma, které bylo podle policie použito, je pojmenováno podle podvodníka Charlese Ponziho působícího na počátku 20. století ve Spojených státech. Bývá též nazýváno letadlem. Princip podvodu spočívá v tom, že pachatel vyláká peníze od většího množství lidí a slibuje jejich zhodnocení. Ve skutečnosti k žádnému zhodnocení peněz nedochází, podvodník  zprvu vyplácí klientům „výnosy“ z prostředků těch, kteří do systému vstoupili až později.

Pravděpodobně nejznámějším případem Ponziho schématu je činnost Bernarda Madoffa, který podle rozsudku zpronevěřil 65 miliard amerických dolarů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat - ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly - sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 36 mminutami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
před 45 mminutami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 1 hhodinou

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 3 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 3 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 5 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 6 hhodinami
Načítání...