Kremlík na dopravě skončí okamžitě, výpovědní lhůtu mít nebude

Bývalý ministr Vladimír Kremlík (za ANO) na resortu dopravy skončil. Úřad přehodnotil své původní stanovisko a pro odvolaného ministra neuplatnil dvouměsíční výpovědní lhůtu. Informoval o tom mluvčí ministerstva František Jemelka. Původně resort vůči Kremlíkovi postupoval podle pravidel pro výpověď ze zákoníku práce, nyní bude uplatňovat pravidla určená pro představitele státní moci. Kremlík tak dostane pouze odchodné.

Vladimír Kremlík
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Resort podle mluvčího původně vycházel z toho, že ministr je vedoucí organizační složky státu a považuje se za vedoucího zaměstnance ministerstva podle zákoníku práce. Tedy že mimo ústavní funkci vzniká pracovní poměr jmenováním. To znamenalo, že Kremlíkovi po jeho lednovém odvolání zaslalo výpověď, která zahrnovala i klasickou dvouměsíční výpovědní lhůtu.

Odvolaný ministr by tak měl nárok na dva měsíční platy a navíc ještě odchodné. Kremlíka přitom ministerstvo dosud vedlo jako zaměstnance takzvaně na překážkách, tedy jemuž není schopno najít zařazení odpovídající jeho dosavadní pozici.

„Ministerstvo dopravy po konzultaci s ministerstvem práce a sociálních věcí svůj postup přehodnotilo. Bývalému ministrovi bude vyplacen lednový plat a po třech měsících jeden plat odchodného, tedy pouze to, na co má nárok z titulu funkce ministra,“ uvedl v pátek Jemelka. Resort tak nyní bude postupovat podle zákona o platu představitelů státní moci.

Mluvčí upozornil, že dosud žádná částka z původně plánované výpovědní lhůty nebyla Kremlíkovi vyplacena.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) nelze funkci ministra ani jiného člena vlády realizovat v pracovněprávním vztahu, protože nejde o výkon závislé práce podle zákoníku práce.

„K výkonu funkce ministra se neuzavírá pracovní smlouva ani není do této funkce jmenován dle pracovněprávních předpisů, které se na tuto problematiku vůbec nepoužijí,“ uvedlo ministerstvo.

Zákoník práce je pro vedoucí zaměstnance využitelný pouze v případech, kdy se na ně nevztahují žádné zvláštní zákony. Pozice ministra ovšem vychází přímo z ústavy. Výkon funkce ministra podle MPSV končí odvoláním prezidentem republiky.

Kremlík dohodu o okamžitém ukončení pracovního poměru nepřijal

V minulosti podle Jemelky tuto situaci ministerstvo řešit nemuselo, protože odcházející ministři přistoupili na dohodu o okamžitém ukončení pracovního poměru. Kremlík ji však nepřijal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i současný ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO), který je zároveň ministrem průmyslu a obchodu, v minulých týdnech připustili, že Kremlík by mohl na úřadu v práci pokračovat, vyloučili ovšem pozice náměstka nebo politického náměstka. 

Tento týden Havlíček řekl, že zatím případnou spolupráci s Kremlíkem neřeší a pouze od něho přebírá agendu.

Premiér navrhl Kremlíkovo odvolání z čela ministerstva dopravy 20. ledna. Podle Babiše manažerský nezvládl situaci kolem zakázky na informační systém k elektronickým dálničním známkám. Kremlíkovým nástupcem se stal Havlíček, který problémovou zakázku zrušil.