Chudobínská borovice může být Evropským stromem roku. Ocenil ji také anglický znalec

2 minuty
Události: Chudobínská borovice může být Evropský strom roku
Zdroj: ČT24

Britský „lovec stromů“ Rob McBride v úterý přijel na Vírskou přehradu na Vysočině. Chudobínská borovice, která na místě roste už 350 let, soutěží o titul Evropský strom roku, přičemž národní kolo už vyhrála. Nyní ji ocenil i muž, který propagaci a ochraně stromů zasvětil většinu života.

Rob McBride původně pracoval jako softwarový inženýr. V roce 2004 se ale začal věnovat stromům. Od té doby objevuje jejich půvab. „Krátká verze je, že stromy mi zachránily život,“ říká o sobě.

V současnosti jezdí na obhlídku významných jedinců v soutěži o titul Evropský strom roku 2020. Patří mezi ně také Chudobínská borovice. „Je to krásný strom. Chtěl bych se dostat hodně blízko, abych si ho mohl pořádně prohlédnout,“ přál si McBride.

Bonsai v přehradě

Česká finalistka Evropského stromu roku je totiž pro „lovce stromů“ poměrně nepřístupná, a to jednak kvůli ochraně vodních zdrojů, ale také strmé skále. „Připomíná bonsai v květináči. Ale tohle je 350 let stará borovice v přehradě,“ ocenil McBride kompozici stromu nad vodní hladinou.

Fascinuje ho i příběh borovice. Stála nad vesničkou Chudobín, kterou ale přežila už o 63 let. Ves musela ustoupit Vírské přehradě. „Chodil jsem denně kolem borovice tam i zpátky do Víru, to je sedm kilometrů, denně do školy,“ vzpomíná pamětník na vesničku Chudobín Milan Peňáz.

Borovici Milan Peňáz pozoruje už desítky let. Samotný strom se už příliš nemění, na rozdíl od hladiny nádrže. Někdy strom vystupuje z vody, v současnosti se tyčí nad ní. „Ten krásný vzhled nejlépe vyniká za maximálního vodního stavu, ke kterému dnes ještě chybí nějakých 12 metrů,“ upozornil Milan Peňáz.

Hlasování pro Evropský strom roku 2020 potrvá do konce února. Borovice, které se přezdívá také Královna zatopeného údolí, zatím drží čtvrtou pozici.

Loni v anketě Evropský strom roku zvítězila maďarská mandloň, která stojí už přes 135 let před kostelem Panny Marie Sněžné na Sněžném vrchu v Pešti. Česká Lípa svobody skončila pátá. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 45 mminutami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 1 hhodinou

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 2 hhodinami

Programy pro bývalé vězně jsou přetížené

Dostupnost programů, které pracují s odsouzenými, je kritická. Shodují se na tom nevládní organizace v oblasti vězeňství. Jde přitom o klíčový nástroj, který může zabránit recidivě. Na hranici kapacit jsou neziskové organizace i Probační a mediační služba. Tu chce vláda posílit.
před 3 hhodinami

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 12 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 12 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 13 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 13 hhodinami
Načítání...