Evropská komise schválila proplacení projektů pro Agrofert s výjimkou jednoho, uvedl zemědělský fond

Evropská komise schválila, že Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) proplatil většinu projektů pro holding Agrofert. Pochybnosti jsou jen u jednoho projektu v hodnotě 1,6 milionu korun, oznámil ve středu ředitel SZIF Martin Šebestyán. Podle něj ze závěrů úterního jednání s Evropskou komisí nelze jednoznačně vyvozovat, zda premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli Agrofertu je ve střetu zájmů, nebo není. Unijní exekutiva se k úternímu jednání nechce vyjadřovat.

Jiří Šír a Martin Šebestyán
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Náměstek ministra zemědělství Jiří Šír zdůraznil, že jednání s Evropskou komisí, vyvolané kvůli auditu komise o údajném Babišově střetu zájmů, je stále vedeno v důvěrném režimu. Nelze proto podle něj zveřejňovat detailní informace.

Šír také uvedl, že auditní procedura zatím není u konce. Evropská komise má měsíc na zpracování výsledků úterního jednání, ke kterým se poté bude moci Česko znovu vyjádřit. Za dalších šest měsíců by Komise měla předložit konečné znění zprávy.

Pokud by pak české úřady nesouhlasily s výsledkem, je možné podle Šíra smírčí řízení, v nejzazším případě by mohlo Česko podat na rozhodnutí žalobu. Dodal, že polovina z 52 dosavadních zemědělských auditů skončila bez korekce a smírčích řízení se uskutečnilo 16.

Video Studio ČT24
video

Brífink po jednání s Evropskou komisí ve věci auditu k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

Brífink po jednání s Evropskou komisí ve věci auditu k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

Politolog Jan Kubáček o auditu ke střetu zájmů premiéra ČR

Ivan Bartoš (Piráti) o auditu ke střetu zájmů premiéra ČR

Analytik Filip Nerad o auditu ke střetu zájmů premiéra ČR

Podle Šebestyána se v úterý prakticky nejednalo o projektech po předloňském srpnu, kdy začala platit přísnější evropská směrnice o střetu zájmů. „Ještě nejsme s Evropskou komisí tak daleko, abychom se mohli za nás jako za fond rozhodnout o dalším postupu,“ uvedl.

Unijní exekutiva se k úternímu jednání nechce vyjadřovat. „Dokud auditní proces neskončí, Evropská komise jej nebude nijak komentovat,“ sdělila její mluvčí. Brusel už dříve uvedl, že konečná verze auditu by měla být hotova nejpozději v únoru.

Podle Šebestyána by neměl být problém s potenciálním střetem zájmu firmy Agrotrade, kterou z osmdesáti procent vlastní otec ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). „Rozhodli jsme se, že tyto projekty odblokujeme,“ sdělil.

SZIF tak začne žádosti firmy posuzovat, případně s Agrotradem podepíše smlouvu o poskytnutí dotace. Ministr se u dvou projektů z října 2018 podle Šebestyána nepodílel na rozhodovacích procesech.

Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů

Předseda vlády Babiš opakovaně odmítá, že by byl ve střetu zájmů a že by Česku hrozilo vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding, který do února 2017 před vložením do svěřenských fondů Babiš vlastnil, postupoval podle zákonů. 

Střet zájmů u premiéra konstatoval předchozí audit Evropské komise, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil holding.

Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů, vybral správce, které navíc může odvolat, a toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.

Celá kauza ukazuje, že Česká republika bude muset upravit svoji vnitřní legislativu, pokud bude chtít v budoucnu bez problémů čerpat evropské dotace, řekl v Interview ČT24 místopředseda Dočasné komise k návrhům auditních zpráv a senátor Mikuláš Bek (nestr.). Podle něho chybí definice střetu zájmů, která by byla dostatečně srozumitelná a jasná. Osobně si myslí, že oligarchové nemají být premiéry ani ministry. 

Uvedl také, že senátní komise se zatím nedostala daleko, protože vláda drží jednání kolem auditů v důvěrném režimu a senátoři nedostávají ani obecná shrnutí. Neví tedy například, kolika projektů spory týkají.