Veterináři varují před zavlečením ptačí chřipky do Česka. V Polsku vypukla na pěti farmách

Státní veterinární správa vydala varování kvůli ptačí chřipce, která se vyskytla v Polsku. Hrozí vysoké riziko jejího zavlečení přes hranici, míní veterináři. Riziko pro chovy drůbeže představují především volně žijící ptáci, kteří by mohli kontaminovat také krmivo nebo napájecí vodu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Polsko, které je největším evropským producentem drůbežího masa, bojuje s ptačí chřipkou. Na přelomu roku se objevila na pěti farmách. Podle agentury Reuters byly kontaminovány chovy v Lublinském vojvodství na východě země, ale i ve Velkopolsku, které je mnohem blíže českým hranicím.

Ministerstvo zemědělství spolu se Státní veterinární správou varuje, že se může nákaza snadno dostat i do Česka. „Situace si žádá zvýšenou opatrnost. Upozorňujeme proto chovatele na nutnost dodržovat pravidla biologické bezpečnosti a především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a s napájecí vodou, zasíťovat nebo zastřešit výběhy a krmení předkládat pod přístřešek,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Ústřední ředitel veterinářů Zbyněk Semerád dodal, že je nutné sledovat zdraví chované drůbeže a vše podezřelé, jako jsou úhyny, snížení příjmu potravy nebo pokles snášky, hlásit krajským veterinářům nebo soukromému veterináři.

Zásadní podle SVS je, aby volně žijící ptáci nekontaminovali svým trusem vodu a krmivo určené pro drůbeží chovy. Zároveň by neměli do hal vstupovat nepovolaní lidé a chovatelé by měli používat dezinfekční rohože.

Komerční chovy mají ze zákona povinnost hlásit pokles příjmu potravy a vody o více než 20 procent, pokles v produkci vajec o více než pět procent po dobu delší než dva dny a zvýšenou úmrtnost vyšší než tři procenta týdně.

Ptačí chřipka se v Polsku, Česku i mnoha dalších evropských zemích naposledy objevila v roce 2017. V ČR přitom předcházejících deset let žádná nákaza nebyla. Před třemi lety se šířil téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka, jen v Česku bylo kvůli nemoci vybito 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech. Objevilo se téměř 40 ohnisek nemoci.