Policie se omluvila muži, kterého podezřívala ze střelby. „Je to běžná taktika,“ hájí práci Kužel

Špičky policie se omluvily muži, jehož fotografii kriminalisté zveřejnili při pátrání po pachateli úterní střelby na ostravské poliklinice. Podle ředitele moravskoslezských policistů Tomáše Kužela šlo – s ohledem na vypjatou situaci – o běžnou taktiku. Muž omluvu přijal.

Video Studio ČT24
video

Kužel si chválí média: Bylo by skvělé, kdyby spolupráce pokračovala

Útok na traumatologické ambulanci v Porubě se odehrál v úterý ráno krátce po sedmé, když dvaačtyřicetiletý střelec bez varování zahájil palbu do zdejších pacientů. Šest lidí zemřelo, tři jsou zranění.

Útočník se před tím, než se sám připravil o život, dal na útěk. Než se ho podařilo dostihnout, zadrželi policisté pět lidí odpovídajících popisu – mezi nimi i Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě.

Zveřejnili také studentovu fotografii, později uvedli, že jde o svědka události, nikoliv pachatele. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou.

Opakované omluvy

Policisté se ústy ředitele moravskoslezské krajské policie Tomáše Kužela muži veřejně omluvili už v úterý večer ve vysílání ČT, omluva zněla i od ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

„Nenazval bych to jako nedorozumění,“ doplnil Kužel ve středu. „Pokud odpovídal popisu a policisté si to tak na místě vyhodnotili, je to běžná taktika, se kterou se setkáváme při takovýchto situacích v celém světě.“ Policejní ředitel v této souvislosti akcentuje, že pachatel, po kterém v danou chvíli pátrali, byl nebezpečný, ozbrojený a na útěku.

Sám student se do médií nechce vyjadřovat, ve středu má volno. Podle zpráv médií ale čelí výhrůžkám a jeho rodina je prý ve stresu. „Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil,“ řekla mluvčí univerzity Petra Halíková. „Pokud by mu někdo vyhrožoval, je tady policie od toho, abychom vyhrožování vyšetřili a zastavili,“ doplnil sám Kužel.

Video Události
video

Události: Policie pokračuje ve vyšetřování ostravské střelby

Ve středu se se Slovákem setkali policejní náměstci, opětovně se omluvili a celou situaci vysvětlili. „Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně,“ řekl Kužel.

Podle policejního prezidenta Jan Švejdara jednali ostravští policisté správně, když předvedli na služebny každého, kdo odpovídal popisu podezřelého střelce. „Člověk (útočník) odešel z místa, kde byli mrtví, a odešel ozbrojený mimo areál fakultní nemocnice. Proto policie reagovala tak, jak reagovala,“ konstatoval.

Jak říká rada Vacátko

Navzdory pozornosti, kterou sdělovací prostředky případu zveřejněné fotografie věnují, si pak Kužel spolupráci s médii chválí. „Velmi kvituji rychlost. Bylo záležitostí minut, kdy jsme potřebovali dát do médií obrázek pachatele, kterého jsme si ověřili z kamer, a popis vozidla,“ říká s tím, že otevřenost se vyplatila.

„Pokud by taková spolupráce trvala dál, bylo by to skvělé,“ doplňuje. Právě mediální podpora, fungování kamerového systému (se záběry střelce), informace od občanů na lince 158 a spolupráce příbuzných (agresor se měl o útoku svěřit matce) podle Kužela dopomohly k rychlému dopadení vraha.

„Čas a, jak říká rada Vacátko, i trochu štěstí nám napomohly k tomu, že jsme pachatele dopadli rychle, přestože byl v pohybu a v prvopočátku jsme o něm nevěděli vůbec nic,“ dodává krajský policejní ředitel.

Policie nyní pracuje na rekonstrukci kompletního pohybu střelce, po opuštění nemocnice se zastavil v domě rodičů a přiznal matce k činu, některá místa jeho pohybu ale zatím chybí. Vedle toho se vyšetřovatelé snaží dobrat motivu, toho, kde vzal nelegálně drženou zbraň, a zda nekomunikoval s někým dalším. Jak uvedl Kužel: „Případ se jen tak neodloží.“