Naděje klientů zkrachovalého H-Systemu na odškodnění od státu zřejmě padla

Šance, že by se klienti zkrachovalého H-Systemu dočkali odškodnění od státu, se rozplývá. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla České televizi, že příspěvek z rozpočtu neumožňuje zákon. Družstvo Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu, zatím upozornilo, že investice, které museli lidé vložit do dostavby domů v Horoměřicích u Prahy, činí podle nich 85 procent z celkové hodnoty nemovitostí. Chce, aby to bylo zohledněno v ceně odkupu, kterou má stanovit znalecký posudek.

Video Události
video

Události: Naděje klientů zkrachovalého H-Systemu na odškodnění od státu zřejmě padla

„Byť je mi velmi líto osudu klientů H-Systemu a myslím si, že je to skutečně tragický osud, který je potkal, tak to neumíme zařídit podle rozpočtových pravidel. Řešení z hlediska použití peněz státního rozpočtu nevidím,“ uvedla Schillerová. O možném odškodnění od státu v létě hovořila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Klienti přišli i o možnost získat odškodnění ze zabaveného rekreačního areálu v Rabyni, který původně patřil Petru Smetkovi. „Podle současných právních předpisů nemohou být tyto prostředky poskytnuty obětem trestných činů,“ upozornil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.  

85 procent hodnoty domů jsou naše investice, tvrdí družstvo Svatopluk

Družstvo Svatopluk v pondělí oznámilo, že většina hodnoty domů v Horoměřicích je tvořena investicemi lidí, kteří v nich žijí. K poměru, podle něhož hodnotu domů z 85 procent tvoří investice, družstvo dospělo na základě znaleckého posudku z roku 2003, který určil, že tehdejší hodnota nemovitostí činí 83,1 milionu korun, stavební zhodnocení určil posudek na 70,4 milionu korun.

Současná hodnota domů je ale kvůli zhodnocení zcela jiná. Poslední posudek, který byl zpracován zhruba před osmi až deseti lety, stanovil hodnotu nemovitostí asi na 240 milionů korun. Správce konkurzní podstaty Josef Monsport nechává zpracovat nový posudek, který určí současnou hodnotu domů a pozemků. Za tuto cenu pak budou domy nabídnuty k odkupu. 

„Jsme stále v nejistotě a mám obavu, že až budou posudky hotové, tak že se budeme potýkat s astronomickou cifrou,“ postěžoval si předseda družstva Martin Junek.

Posudky družstva Svatopluk mě nezajímají, řekl Monsport

Monsport v pondělí řekl, že posudek by mohl být hotový v řádu měsíců, nejpozději zřejmě do půl roku. Také uvedl, že směrodatný je znalecký posudek, který nechá stanovit on, nikoliv posudky od družstva. „Mě jejich posudky úplně nezajímají. Prodej bude tomu, kdo nabídne nejvyšší cenu,“ řekl Monsport. Podle něj on ani věřitelský výbor nemají zájem negativně ovlivňovat znalecký posudek, který cenu domů určí.

Věřitelský výbor podle něj již zhruba před 15 lety žádal družstvo, ať pomocí dokladů doloží výši svých investic do domů. „Nikdy nám to neposkytli. Jestliže teď po 20 letech budou vyrábět nějaké posudky, nám je to v podstatě jedno, udělat si jich můžou, kolik chtějí. My budeme vycházet z toho, co považujeme za seriózní. Znovu říkám, že nemám žádný zájem obírat a okrádat lidi z Horoměřic,“ uvedl Monsport.

Nepatří nám pozemek, ale to, co je na něm, trvá na svém Svatopluk

Družstvo zatím stále jedná s bankami o možné hypotéce, kterou by použilo na zaplacení odkupové ceny. „Oslovil jsem největší banky, vypadá to nadějně, nicméně se to zatím zadrhává na tom, že nevíme, o jakou přesnou částku jde,“ řekl Junek. Připomněl, že o hypotéku by nežádalo družstvo Svatopluk, ale pouze menší bytové družstvo Horoměřice, které sdružuje jen obyvatele horoměřických domů.

Podle Junka také zůstává nevyřešená otázka komunikací a sítí, které družstvo stavělo ze svých peněz a nárokuje si tak jejich vlastnictví. „Pozemky jsou v konkurzu, o tom není pochyb. Ale stavby na nich jsme dělali my, my jsme je kolaudovali jako stavebník,“ řekl Junek. Pokud by se tak stalo, že by nemovitosti v konkurzu získal někdo jiný než družstvo, bude se muset nový majitel s družstvem podle Junka finančně vyrovnat právě za sítě a komunikace, které podle Junka nejsou součástí konkurzu.

Družstvo se chce obrátit na soud pro lidská práva 

Ústavní soudci na začátku října odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. Horoměřičtí s rozhodnutím Ústavního soudu nesouhlasí a chtějí se obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Ústavní soud uvedl, že v kauze nebylo možné vyhovět všem. Zároveň apeloval na správce konkurzní podstaty Monsporta, aby k výkonu rozsudku Nejvyššího soudu přistoupil rozumně a bral v potaz dopady na osobní a rodinné poměry lidí z Horoměřic.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty sami na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce, který jim dostavbu domů dovolil.