Nejrizikovější místo českých silnic je Červená Voda. Střední Čechy mají nebezpečných úseků nejvíce

Nejrizikovějším místem na českých silnicích jsou serpentiny v Červené Vodě v Pardubickém kraji. V jedné ze zatáček se na silnici I/11 na Ústeckoorlicku stalo mezi lety 2016 a 2018 jedenáct nehod, z toho pět vážných se šesti těžkými zraněními. Vyplývá to ze žebříčku nehod, jejichž důsledkem bylo těžké zranění či úmrtí. Sestavila jej pojišťovna Allianz na základě policejní databáze dopravních nehod.

Video Události v regionech (Praha)
video

Nejrizikovější místo českých silnic

Druhým nejrizikovějším úsekem se stala mírná zatáčka na silnici I/11 v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Jihovýchodně od obce Olšany, půl kilometru před odbočkou na Bohutín ve směru na Olšany, se za poslední tři roky stalo sedm nehod, z toho čtyři vážné, celkem došlo k pěti těžkým zraněním.

Třetí místo v zemi obsadila zatáčka s křižovatkou poblíž obce Medonosy ve Středočeském kraji. Asi půl kilometru severně od obce se na silnici I/9 za tříleté období přihodilo 18 nehod, z toho čtyři vážné. Dva lidé na místě zemřeli a dva utrpěli těžká zranění.

V žebříčku dvaceti nejrizikovějších míst v Česku figurují některé regiony vícekrát. Nejhůře dopadl Středočeský kraj, který je za období 2016 až 2018 zastoupen pětkrát. Naopak kraje Karlovarský, Plzeňský a Vysočina se v první dvacítce vůbec neobjevily.

„Nehodové lokality i jednotlivé dopravní nehody jsou všeobecně rozdílné, ovšem ze souhrnné statistiky lze vyvodit několik dílčích závěrů a specifikací. Převážná většina nehod se stala ve dne, na suché vozovce a viníkem byl řidič, který nebyl pod vlivem alkoholu,“ uvedl dopravní odborník Jaroslav Heinrich z HBH projektu, brněnské projekční kanceláře pro dopravní a inženýrské stavby. Ta se na vzniku Allianz Automapy podílí.

Ze 150 zkoumaných vážných dopravních nehod se 54 střetů stalo o víkendu. V deseti lokalitách se dokonce všechny nebo převážná většina kolizí stala o víkendu. Bylo tomu tak i u tří ze čtyř vážných nehod v nejrizikovějším místě Středočeského kraje v zatáčce u Medonos.

Přestože větší část nehod se stala na suché vozovce, 46 havárií se stalo za mokra a ve třinácti úsecích tento charakter nehod převažoval, například i ve dvou nejrizikovějších lokalitách Libereckého kraje. Celkem třináct nehod představovalo srážku s chodcem. Pouze dvanáct střetů se událo v nočních hodinách a u žádné ze 150 havárií nebyl prokázán viník pod vlivem alkoholu. U čtrnácti nehod policisté možný alkohol v krvi nekontrolovali.