
Nejrizikovější místo českých silnic
Druhým nejrizikovějším úsekem se stala mírná zatáčka na silnici I/11 v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Jihovýchodně od obce Olšany, půl kilometru před odbočkou na Bohutín ve směru na Olšany, se za poslední tři roky stalo sedm nehod, z toho čtyři vážné, celkem došlo k pěti těžkým zraněním.
Třetí místo v zemi obsadila zatáčka s křižovatkou poblíž obce Medonosy ve Středočeském kraji. Asi půl kilometru severně od obce se na silnici I/9 za tříleté období přihodilo 18 nehod, z toho čtyři vážné. Dva lidé na místě zemřeli a dva utrpěli těžká zranění.
V žebříčku dvaceti nejrizikovějších míst v Česku figurují některé regiony vícekrát. Nejhůře dopadl Středočeský kraj, který je za období 2016 až 2018 zastoupen pětkrát. Naopak kraje Karlovarský, Plzeňský a Vysočina se v první dvacítce vůbec neobjevily.
„Nehodové lokality i jednotlivé dopravní nehody jsou všeobecně rozdílné, ovšem ze souhrnné statistiky lze vyvodit několik dílčích závěrů a specifikací. Převážná většina nehod se stala ve dne, na suché vozovce a viníkem byl řidič, který nebyl pod vlivem alkoholu,“ uvedl dopravní odborník Jaroslav Heinrich z HBH projektu, brněnské projekční kanceláře pro dopravní a inženýrské stavby. Ta se na vzniku Allianz Automapy podílí.
Ze 150 zkoumaných vážných dopravních nehod se 54 střetů stalo o víkendu. V deseti lokalitách se dokonce všechny nebo převážná většina kolizí stala o víkendu. Bylo tomu tak i u tří ze čtyř vážných nehod v nejrizikovějším místě Středočeského kraje v zatáčce u Medonos.
Přestože větší část nehod se stala na suché vozovce, 46 havárií se stalo za mokra a ve třinácti úsecích tento charakter nehod převažoval, například i ve dvou nejrizikovějších lokalitách Libereckého kraje. Celkem třináct nehod představovalo srážku s chodcem. Pouze dvanáct střetů se událo v nočních hodinách a u žádné ze 150 havárií nebyl prokázán viník pod vlivem alkoholu. U čtrnácti nehod policisté možný alkohol v krvi nekontrolovali.