„Konkurzní správce Josef Monsport na nás podal už dvě žaloby. Ta druhá přišla tento týden od soudu. Přišel i platební rozkaz, proti kterému musíme do 15 dnů podat odpor,“ uvedl předseda bytového družstva Svatopluk Martin Junek.
Druhá žaloba se podle něj týká vybraných stavebních pozemků a zahrad u domků v Horoměřicích. Za jejich využívání žádá Monsport zhruba 950 tisíc korun. Koncem července obdrželo družstvo první žalobu. V té Monsport žádá od družstva zaplacení 21 milionů za užívání zhruba 60 bytů v Horoměřicích za poslední tři roky.
Mimosoudní vyrovnání není podle Martina Junka ve hře. „Je to pro nás nepřijatelné. Ti lidé investovali, přidali peníze a dostavěli ty domy. Teď, po dvaceti letech, přijde někdo a chce peníze za to, co jste si z vlastních peněz dostavěli,“ okomentoval situaci Junek. Kroky konkurzního správce označil za nemorální.
Monsport ale podle svých slov postupuje v návaznosti na loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten podle něj uvedl, že pouze správce může nakládat s majetkem zapsaným v konkurzu a mít z něj užitky, případně benefity v podobě nájmu. „Od právníka družstva nám přišla reakce, že jsme nemravní. Na to nemám co říct. Nemravní bychom byli, pokud bychom neudělali nic, kdybychom okrádali ostatní věřitele H-Systemu,“ reagoval konkurzní správce Josef Monsport.
Nejvyšší soud před rokem rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Nemovitosti totiž spadají do konkurzní podstaty. Soud tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy po zkrachovalém H-Systemu sami dostavěli, se odstěhovat odmítají.
Termín vystěhování byl původně do loňského 23. srpna. Ústavní soud ale vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu odložil, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá. I rok od rozhodnutí Nejvyššího soudu žijí lidé v Horoměřicích stále v nejistotě.