Konkurzní správce H-Systemu podal další žalobu na družstvo Svatopluk. Chce milion korun za využívání pozemků

Konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport podal druhou žalobu na družstvo Svatopluk, ČT to potvrdil jeho předseda Martin Junek. Podle něj žádá správce zaplacení necelého milionu korun za využívání stavebních pozemků a zahrádek v Horoměřicích. S tím družstvo, které zastupuje několik stovek poškozených klientů H-Systemu, nesouhlasí a bude se bránit soudně. V rámci první žaloby Monsport od družstva požaduje 21 milionů korun za užívání bytů.

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Konkurzní správce Josef Monsport na nás podal už dvě žaloby. Ta druhá přišla tento týden od soudu. Přišel i platební rozkaz, proti kterému musíme do 15 dnů podat odpor,“ uvedl předseda bytového družstva Svatopluk Martin Junek.

Druhá žaloba se podle něj týká vybraných stavebních pozemků a zahrad u domků v Horoměřicích. Za jejich využívání žádá Monsport zhruba 950 tisíc korun. Koncem července obdrželo družstvo první žalobu. V té Monsport žádá od družstva zaplacení 21 milionů za užívání zhruba 60 bytů v Horoměřicích za poslední tři roky.

Mimosoudní vyrovnání není podle Martina Junka ve hře. „Je to pro nás nepřijatelné. Ti lidé investovali, přidali peníze a dostavěli ty domy. Teď, po dvaceti letech, přijde někdo a chce peníze za to, co jste si z vlastních peněz dostavěli,“ okomentoval situaci Junek. Kroky konkurzního správce označil za nemorální.

Monsport ale podle svých slov postupuje v návaznosti na loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten podle něj uvedl, že pouze správce může nakládat s majetkem zapsaným v konkurzu a mít z něj užitky, případně benefity v podobě nájmu. „Od právníka družstva nám přišla reakce, že jsme nemravní. Na to nemám co říct. Nemravní bychom byli, pokud bychom neudělali nic, kdybychom okrádali ostatní věřitele H-Systemu,“ reagoval konkurzní správce Josef Monsport.

Nejvyšší soud před rokem rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Nemovitosti totiž spadají do konkurzní podstaty. Soud tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy po zkrachovalém H-Systemu sami dostavěli, se odstěhovat odmítají.

Termín vystěhování byl původně do loňského 23. srpna. Ústavní soud ale vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu odložil, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá. I rok od rozhodnutí Nejvyššího soudu žijí lidé v Horoměřicích stále v nejistotě.