Hasiči zkontrolovali únikové hry, u většiny našli nedostatky

Hasiči v Česku odhalili nedostatky u dvou třetin únikových her, nejčastěji provozovny nebyly v souladu s pravidly požární ochrany. Hasiči od konce ledna do května zkontrolovali 178 prostor. Na kontrolu objektů, kde se únikové hry hrají, se zaměřili poté, co na začátku ledna zemřelo pět dívek při hře v Polsku. Nemohly utéct před požárem, který v místnosti vypukl.

Video Studio ČT24
video

Hasiči: Dvě třetiny únikových místností mají nedostatky

Hasiči zahájili s provozovateli 56 správních řízení, uvedl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Daniel Miklós. Do budoucna budou spolupracovat s provozovateli únikových her, chtějí například, aby byli lidé před začátkem hry informováni o možných nouzových únikových cestách podobně, jako je tomu například v letadlech.

Miklós přiblížil, že herny si museli hasiči sami vyhledat. Počet provozovatelů se podle něj v krajích velmi liší, nejvíce jich je v Praze a v Jihomoravském kraji.

Kontrolami po celém Česku reagovali hasiči na tragédii, která se stala na počátku roku v Polsku. Pětice patnáctiletých dívek chtěla únikovou hrou v Koszalinu na severu země oslavit 4. ledna narozeniny jedné z nich. V areálu začalo hořet a dívky se udusily v místnosti, ze které se při hře měly dostat.

Jeden muž utrpěl těžké popáleniny. Podle polských vyšetřovatelů byla bezprostřední příčinou požáru netěsná nádoba s plynem. V Polsku bylo po události zkontrolováno 511 provozoven, u 86 procent byly nalezeny nedostatky, připomněl Miklós.

Video Události
video

Události: Hasiči odhalili nedostatky u většiny únikových her

Úniková místnost je uzavřený prostor, ve kterém se skupina lidí snaží ve vymezeném čase řešit různé záhady, nástrahy a hlavolamy, aby tak našla klíč k východu. Tyto prostory bývají často tematicky upraveny.