Rozpadlá továrna, ve které Schindler za války ochránil přes tisíc Židů, se změní na památník

Továrna v Brněnci na Svitavsku, kterou proslavil oscarový film Stevena Spielberga Schindlerův seznam, se v příštích letech změní na památník s názvem Archa. Jeho výstavbu bude spolufinancovat i režisérova nadace, ale hlavně rodina Löw-Beerů, která továrnu vlastnila před válkou. Areál už léta chátrá a budovy se rozpadají.

Video Události v regionech: Schindlerova továrna se změní na památník
video

Události v regionech: Schindlerova továrna se změní na památník

Zdroj: ČT24

Brněnec bylo místem, které znamenalo záchranu pro 1200 židovských vězňů. Pracovali v tamní továrně Oskara Schindlera. Teď se potomci původních majitelů snaží o záchranu areálu. Ruiny chtějí změnit na Schindlerovu archu.

„Po návratu jsme začali spolupracovat s místní komunitou, vytvořili jsme tým, pracujeme velmi tvrdě na záchraně budov. Přišli jsme s plánem, který dnes představujeme – přestavět areál na Archu,“ potvrdil předseda Nadačního fondu Archa Daniel Löw-Beer.

V továrně na munici pracovali hlavně polští Židé. Většina z nich pocházela z krakowského ghetta. To, že dostali v Brněnci práci, jim zachránilo život. Vyhnuli se transportům smrti do Osvětimi.

„Byl to byznysmen, ale ukázalo se, že to byl člověk, který svůj majetek, jenž získával z otrocké práce, investoval do aktu záchrany,“ uvedl historik svitavského muzea Radoslav Fikejz.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Bývalá továrna a koncentrační tábor v Brněnci by se měla přeměnit na památník

Ve zchátralém areálu stále zůstávají artefakty, které připomínají dobu Oskara Schindlera, jako například brána, kterou vcházeli vězni do továrny. „My jako Pardubický kraj jsme provedli v posledních letech sanaci chemikálií, které znečišťovaly celé prostředí, a bylo velké riziko, že také prosáknou do spodních vod,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Nejen chemikálie, ale také nepřehledné vlastnicko-právní vztahy dlouho továrnu v Brněnci zatěžovaly. Stavba Schindlerovy Archy by měla začít ještě letos.