Schindlerova továrna je kulturní památkou

Areál bývalé továrny Oskara Schindlera v Brněnci na Svitavsku prohlásilo ministerstvo kultury památkou. Rozhodnutí zatím není pravomocné. V současnosti jsou staré tovární budovy ve špatném stavu, mnohým chybí střecha, některým i části zdí. V areálu by měl vzniknout památník holocaustu.

Že bude stará Schindlerova továrna v Brněnci kulturní památkou, ještě není stoprocentně jisté. Ministerstvo sice rozhodlo, ale zatím ještě ani není možné se proti tomu odvolat. „Zatím se nám nevrátila doručenka od jednoho účastníka, poté poběží odvolací lhůta,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Ministerstvo se navíc bude zabývat žádostí Nadačního fondu Šoa a Oskara Schindlera o „povýšení“ areálu na národní kulturní památku. „Jako důvod uvádíme, že jde o jediný stavebně dochovaný skutečný nacistický koncentrační tábor na území České republiky,“ uvedl předseda správní rady fondu Jaroslav Novák.

Nadační fond by měl továrnu získat - Novák již dříve řekl, že se s dosavadním vlastníkem domluvil na převodu za láhev piva. Spolupráci při vytváření památníku přislíbila i místní samospráva.

Obec se ostatně snažila přetvořit areál v památník již v minulém desetiletí, z plánu však sešlo kvůli nedostatku peněz. Továrnu – koncentrační tábor v Brněnci považuje Jaroslav Novák za světově nejznámější českou památku díky filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam.

Kromě opravených zděných budov by měly součástí památníku být také repliky dřevěných objektů, které sloužily jako ubytovny vězňů. Fond chce podobu továrny z období konce války věrně napodobit, chce proto postavit i strážní věže. Součástí má být také expozice věnovaná životu Oskara Schindlera a konkrétním osudům vybraných vězňů.

Židé v továrně vyráběli protileteckou munici

Brněnecká továrna byla pobočkou koncentračního tábora Gross Rosen, který se nacházel na území dnešního Polska v Dolním Slezsku, zhruba 60 kilometrů jihozápadně od města Vratislav.

Židé v Brněnci vyráběli protiletadlovou munici. Původně pro Schindlera pracovali v jeho krakovské továrně na smaltované výrobky. V roce 1943 byl Oskar Schindler, který původně vnímal vězně z krakovského ghetta především jako levnou pracovní sílu, svědkem likvidace ghetta a začal vězňům pomáhat.

Přesun Židů z Krakova do Brněnce, jenž tehdy nespadal pod protektorát, ale přímo pod třetí říši, proběhl v roce 1944. Nacisté se v té době už začali stahovat před přibližující se Rudou armádou. Schindler sestavil seznam židovských zaměstnanců, které prohlásil za nezbytné pro chod své továrny. Zachránil tak 1200 lidí.

V bývalé Schindlerově továrně již proběhlo to nejdůležitější – sanace ekologické zátěže, na kterou získal peníze Pardubický kraj a skončila loni v prosinci. Podívejte se, jak areál vypadal ještě v létě 2015, kdy ho zdokumentoval fotograf webu ČT24 Jan Langer:

Továrna fungovala ještě dlouho po válce. Po roce 1989 v Brněnci vyráběla textil společnost Vitka. Poté, co se dostala v roce 2004 do insolvence, koupila závod firma Bustrex a přejmenovala ho na Vitka Textiles. V roce 2011 ale skončila v konkursu i ona a výroba byla zastavena. Letos v únoru získala areál v dražbě za 3,4 milionu korun liberecká společnost Česká pozemková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hasiči snížili stupeň poplachu u Rynholce

Hasiči mají u požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku zcela uhašeno devadesát procent plochy. Stupeň poplachu ve čtvrtek v 19:00 snížili na druhý. Na místě zůstává devět hasičských jednotek, tedy zhruba 45 hasičů. Zásahem se podařilo uchránit hodnoty na průmyslové lince v areálu ve výši 350 milionů korun, škoda zatím vyčíslená nebyla. V pátek by mohla prý být vyhlášená likvidace.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

České Budějovice se pyšní Památkou roku 2024

Významného ocenění se dočkala rozsáhlá rekonstrukce českobudějovického vlakového nádraží. Historická novorenesanční budova, jejíž provoz byl zahájen již v roce 1908, získala titul Památka roku 2024 od Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Zvítězila v kategorii velkých obnov nad dva miliony korun, přičemž celkové náklady přesáhly jednu miliardu korun. Rekonstrukce probíhající od roku 2020 pod dohledem památkářů zahrnovala nejen obnovu exteriéru, ale i interiérů, kde byly mimo jiné restaurovány cenné nástěnné mozaiky a prostory očištěny od vizuálního smogu.
před 10 hhodinami

Prosakování vody na část dne uzavřelo stanici metra Muzeum

Více než šest hodin byla ve čtvrtek mimo provoz stanice metra Muzeum, kde se kříží linky A a C pražského metra. Důvodem bylo prosakování vody. Soupravy stanicí zhruba do 17:20 pouze projížděly, uvedl na webu pražský dopravní podnik (DPP). Nadále zavřený zůstává na Muzeu přímý výstup z linky A na Václavské náměstí. Cestující musí k odchodu a příchodu použít přestupní chodbu z linky C.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Opozice blokovala schvalování vzniku NP Křivoklátsko

Sněmovna znovu nedokončila druhé kolo schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko. Postarali se o to svými projevy poslanci ANO a SPD, kteří vznik parku odmítají. Sněmovna se bude návrhem, který ve druhém kole zatím probírala zhruba sedm hodin, opět zabývat zřejmě až v některém z příštích týdnů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Liberec zatím nezakáže bivakování na veřejných místech. Některá města to udělala

Liberec zatím nezakáže bezdomovcům bivakování a táboření na určených veřejných místech. Návrh změny vyhlášky primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) z jednání zastupitelstva stáhl. Zdůvodnil to tím, že navrženou úpravu chce projednat v odborných orgánech města. Podobnou vyhlášku naopak před nedávnem schválili v Bohumíně a v březnu ve Frýdku-Místku. Ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa považuje takové vyhlášky za nešťastné.
před 12 hhodinami

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
před 21 hhodinami
Načítání...