Z bývalé Schindlerovy továrny by mohl být památník holocaustu

Nadační fond Památník Šoa a Oskara Schindlera chce přeměnit bývalou továrnu a koncentrační tábor v Brněnci na památník obětem holokaustu. Schindler v podniku za druhé světové války zaměstnával židovské pracovníky převezené z Polska, zachránil tak před smrtí více než 1000 lidí.

Tovární areál by měl získat podobu, kterou měl v roce 1945. „Cílem je vybudovat věrnou repliku na původních základech koncentráku včetně strážních věží a prostor fabriky, lazaretu a tábora s vězni,“ uvedl předseda správní rady fondu Jaroslav Novák. První kroky ale budou podstatně skromnější. „Budovy je potřeba zasanovat, aby přežily další zimu, poté připravit projekt,“ podotkl Jaroslav Novák.

Součástí projektu má být expozice věnovaná životu Oskara Schindlera a konkrétním osudům vybraných vězňů. Památník by podle představ fondu byl nejen místem pro exkurze, ale také prostorem pro výstavy a konference, v plánu je i vydávání knih, natáčení dokumentů a filmů o holocaustu.

Areál bývalé Schindlerovy továrny v Brněnci
Zdroj: ČT24/Jan Langer

Život Oskara Schnidlera by měla zmapovat i naučná stezka po okolí. Podle Nováka se dá předpokládat, že Schindlerův tábor a muzeum bude cílem německých škol a návštěvníků spjatých s Německem a židovstvím z celého světa. 

Obec se o vybudování památníku snažila už v roce 2004, neměla ale dostatek peněz. Záchranu památného místa komplikovaly i nevyjasněné vlastnické vztahy. Areál byl také plný chemikálií. Jak vypadal ještě v létě 2015, zdokumentoval fotograf webu ČT24 Jan Langer:

Pardubickému kraji se ale loni podařilo získat dotaci na akutní sanaci areálu. Zhruba za milion korun ji dokončil v prosinci. Za dva dny bylo odstraněno na 30 tun nebezpečných odpadů. Celkovou sanaci bude ale muset zřejmě zajistit stát. Areál v únoru koupila v dražbě developerská firma, až nyní nadace část továrny od soukromého vlastníka získala za láhev piva.

Oskar Schindler
Zdroj: ČT24

Schindler, majitel krakovské továrny na smaltované výrobky, zaměstnával vězně z tamního ghetta původně jako levnou pracovní sílu. Zlomem pro něj byl rok 1943, kdy se stal svědkem likvidace krakovského ghetta a začal vězňům pomáhat.

Přesun Židů z Krakova do Brněnce, jenž tehdy nespadal pod protektorát, ale přímo pod třetí říši, proběhl v roce 1944. Nacisté tak reagovali na přibližující se Rudou armádu; seznam židovských zaměstnanců, které Schindler označil za nezbytné pro chod své továrny, nakonec zachránil 1 200 lidí.

3 minuty
Události v regionech: Bývalá továrna a koncentrační tábor v Brněnci by se měla přeměnit na památník
Zdroj: ČT24

Židé v továrně vyráběli protiletadlovou munici

Česká továrna byla pobočkou koncentračního tábora Gross Rosen a Židé v ní vyráběli protiletadlovou munici. Dřevěné budovy, které sloužily částečně jako ubytovna, se ovšem do dneška nedochovaly a zpustlé jsou i cihlové objekty pozdější textilky.

Svitavský rodák Oskar Schindler je i přes záchranu stovek dětí, žen a mužů rozporuplnou postavou. Profitoval totiž z jejich práce i majetku a byl také členem nacistické strany a německé vojenské rozvědky. Osud továrníka i jím zachráněných Židů byl zfilmován v oscarovém snímku Schindlerův seznam.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Za popírání ruských zločinů na Ukrajině potrestal soud učitelku podmínkou

Za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině potrestal ve čtvrtek soud učitelku Martinu Bednářovou sedmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na dvacet měsíců, na tři roky jí také zakázal učit. Bude rovněž muset absolvovat kurz na posílení mediální gramotnosti. Rozsudek není pravomocný. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ve Zlíně se promítají filmy pro děti a mládež z padesáti zemí

Ve Zlíně začal filmový festival pro děti a mládež. Téměř tři sta snímků z padesáti zemí světa se bude promítat do 4. června. Vítězné tituly Zlín Film Festivalu si odnesou Zlatý střevíček, cena za mimořádný přínos patří trikovému mistrovi Borisi Masníkovi a herečce Simoně Stašové.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Jesenicko po zářijových povodních stále trápí nefunkční železnice

Skoro tři čtvrtě roku po povodních zůstávají železnice na Jesenicku podemleté, zborcené nebo zasypané. Například nádražím v Tomíkovicích vlak naposledy projel loni v polovině září – před tím, než se vylila z břehů řeka Vidnávka. Nedaleko nádraží ve Velké Kraši zase koleje visí ve vzduchu a veškerý materiál, který byl pod nimi, odplavila povodeň. Regionem procházejí dvě železnice, obě jsou teď zavřené. Místo vlaků jezdí autobusy, což pro některé místní znamená komplikace. Opravy mají začít v létě.
před 4 hhodinami

V Ústí nad Labem se srazil autobus s kamionem, zranilo se přes dvacet lidí

V Ústí nad Labem-Předlicích se ve čtvrtek odpoledne srazil kamion s autobusem. Na místě bylo podle záchranářů 25 zraněných, z toho tři středně těžce. Test na přítomnost omamných a psychotropních látek u řidiče nákladního vozu vyšel – poté, co byl zadržen v blízkém okolí – pozitivně.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Mimina lezou po Žižkovské věži už čtvrtstoletí. Nemají být roztomilá

Váží přes tři sta kilo, místo obličeje mají čárový kód a udrží se na svislé ploše. Na žižkovské televizní věži v Praze se černá laminátová mimina v nadživotní velikosti poprvé objevila 29. května 2000. Nejprve dočasně, nakonec pro velký úspěch nastálo. „Kdyby náhodou došlo k tomu, že sem Rusové pošlou atomovou bombu, tak věž asi půjde do kopru, ale mimina vydrží nekonečně,“ prohlásil jejich „otec“ David Černý v 90’ ČT24 moderované Jiřím Václavkem.
před 7 hhodinami

Plánovaná megahala rozděluje Pardubice, ambice se střetává s obavami

V Pardubicích by měla v příštích letech vyrůst největší hokejová hala na světě, která má pojmout víc než dvaadvacet tisíc lidí. Zatímco investor má ambiciózní plány, město je opatrnější. Zastupitel Filip Sedlák (Naše Pardubice) se obává, že se nezvýší jen turistický ruch, ale především dopravní zátěž. Zástupce investorského týmu Pavel Poulíček v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou oponoval, že i s tím projekt počítá.
před 12 hhodinami
Načítání...