Přirovnal prezidenta k Hitlerovi, teď se omluvil. Radní Jesenice Lang odstoupil ze stranické funkce

Radní Jesenice u Prahy Martin Lang se omluvil za své vyjádření o prezidentu Miloši Zemanovi a vzdal se funkce předsedy místního sdružení ODS. Ve straně tak zůstává, potvrdil Langův nástupce v čele jesenické ODS Martin Kuruc. Podle něj setrvá i v radě města. Lang na Facebooku nabádal k zabití prezidenta kvůli jeho souhlasu se zdaněním náhrad vyplácených církvi. Napsal, že Zeman je druhý Hitler a je potřeba ho „podřezat jako svini“. Případem se zabývá policie, Langovi hrozilo vyloučení z ODS.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Kauzou se v úterý večer zabývala rada místního sdružení ODS, na níž se Lang podle Kuruce vzdal funkce a omluvil se. „Zdanění církevních restitucí je za nás špatně, ale samozřejmě ta interpretace byla velmi neadekvátní,“ uvedl Kuruc.

V médiích přitom Lang uvedl, že si za svými názory stojí a že šlo o nadsázku. „Martin Lang se po konzultaci vzdal funkce místního sdružení ODS Jesenice, funkci předsedy jsem převzal já,“ uvedl dosavadní místopředseda Kuruc.

Rada sdružení Langův krok přivítala. Ve svém prohlášení označila za nepřijatelné, aby členové ODS v politické komunikaci „klesali na úroveň Miloše Zemana, ilustrovanou jeho výroky o likvidaci a vyhubení novinářů v přítomnosti Vladimira Putina, zastřelení předsedy vlády či vázání členských legitimací do kůže členů ODS.“ Zároveň vyslovila podporu úsilí zákonodárců ODS o zrušení zdanění církevních restitucí.

Lang zůstal v radě města i v ODS

Podle Kuruce je za těchto okolností přijatelné, aby Lang v ODS zůstal, což potvrdila i místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. „Pokud se pan Lang omluvil a ještě k tomu rezignoval na post předsedy, tak ani není co komentovat. Každý někdy udělá chybu a je dobře, když si ji uvědomí a omluví se,“ uvedla v SMS pro iRozhlas.cz.

Kuruc řekl, že Lang zůstane i v radě města. „Zůstává radním, koalice je dál funkční,“ uvedl. Koaliční partneři ODS podle něj podobně jako straníci také požadovali omluvu. „Bylo jim vyhověno, takže je všechno v pořádku,“ dodal Kuruc. 

Starosta Jesenice Pavel Smutný (za STAN) potvrdil, že se žádné změny v městské radě nechystají. „Byly to soukromé výroky, osobní názory pana Langa, nás jako města se to netýká,“ dodal.

Kauzou se měl zabývat i mimořádný sněm místní ODS a případně rozhodnout o Langově vyloučení ze strany, to už podle nového předsedy nebude nutné. Sněm bude sice svolán, na programu ale bude mít jinou agendu.

Mluvčí středočeské policie Zdeněk Chalupa v pondělí řekl, že věc byla postoupena pražské policii. Pražští kriminalisté případ prošetřují pro podezření z vyhrožování násilím proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci.