Do eurovoleb zbývá týden. Pro voličské průkazy je možné si osobně dojít až do středy

Končí možnost písemně požádat o voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu. Až do středy je ale ještě možné dojít si pro něj osobně. Eurovolby jsou ve srovnání s jiným hlasováním specifické. Liší se například pravidla pro voliče v zahraničí i to, že statistici zveřejní výsledky až v neděli večer.

Video Události
video

Události: Do eurovoleb zbývá týden

Volby do Evropského parlamentu se od jiných voleb, které v Česku probíhají, neliší termínem konání. Volit je možné v pátek a sobotu – tentokrát 24. a 25. května. První den budou místnosti otevřené od 14 do 22 hodin, druhý den od 8 do 14 hodin, celkem tedy čtrnáct hodin.

Čeští europoslanci se volí jen v Česku 

Volit mohou všichni občané, kterým bude nejpozději 25. května 18 let a kteří mají v Česku trvalé bydliště nebo se prokážou volebním průkazem. Liší se však pravidla pro voliče, kteří žijí v zahraničí. Na rozdíl od sněmovních nebo prezidentských voleb není možné vybírat české europoslance jinde než ve volebních místnostech přímo v Česku.

V úvahu tedy připadá vyzvednutí voličského průkazu na ambasádě a návštěva vlasti, případně mohou čeští občané volit v jiné evropské zemi, pokud splňují tamní podmínky. To není automatické, například v Lucembursku mohou unijní občané volit až po pěti letech pobytu a liší se také věková hranice, od kdy lze hlasovat. Například v Rumunsku musí být voliči staří alespoň 23 let, v Itálii dokonce 25 let. 

Informace Evropského parlamentu o volebních pravidlech v jednotlivých zemích (v angličtině) 2.78 MB

V Česku je potom „nabídka“ kandidátů ve všech volebních místnostech stejná, celá republika je v tomto případě jediným volebním obvodem. S voličskými průkazy je možné hlasovat kdekoli na území ČR, pro jejich vydání platí podobná pravidla jako před jinými volbami.

„Průkazy jsou vydávány buď na základě osobní návštěvy na obecním úřadě, kde má volič trvalý pobyt, pak mu bude vydán na místě, do 22. května 16:00. Případně o něj může požádat písemně s ověřeným podpisem nebo skrze datovou schránku,“ shrnul náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Písemnou žádost je ovšem třeba odeslat do 17. května 16:00. Na žádost ale bylo dost času již v uplynulých týdnech, podat ji bylo možné až 90 dnů před volbami a od 9. května se průkazy i vydávají.

V Česku mohou hlasovat i unijní občané, pokud na úřadě včas – tj. do 18. dubna – požádali o zapsání na seznam voličů, bude jim nejpozději druhý den voleb více než osmnáct let a jsou zaregistrováni k přechodnému nebo trvalému pobytu nejpozději 45 dní před volbami.

Nicméně občané řady unijních států mají možnost vybírat i na dálku europoslance své vlasti, kterou čeští voliči nedostali. Většina zemí umožňuje při eurovolbách hlasování na ambasádách, korespondenční hlasování, případně elektronické hlasování. Pouze na vlastním území volí kromě Čechů také Irové, Malťané a Slováci.

Volební lístky by měly být ve schránkách. Obálky jsou ale zvlášť objemné

Volební lístky pak každé domácnosti dorazí přímo do schránky. Radnice by je měly rozeslat nejpozději tři dny před začátkem voleb, tedy do 21. května.

Některé radnice ale již upozornily, že do některých menších schránek je vložit nedokážou, protože jsou obálky příliš objemné – je v nich 44 listů, z toho 39 hlasovacích lístků a pět listů s poučením. „Je to největší počet hlasovacích lístků asi za historii voleb České republiky,“ podotkla Terézia Vitáková z magistrátu v Hradci Králové. Kdo ale lístky nedostane, nemusí zoufat – ve volebních místnostech budou k dispozici náhradní.

Volební místnost: nutný je občanský průkaz nebo pas

Samotná návštěva volební místnosti se nebude lišit od jiných voleb: Volič přijde, prokáže se volební komisi občanským průkazem či cestovním pasem, eventuálně též voličským průkazem, dostane volební obálku a případně i obálku s volebními lístky, pokud si ji nepřinese z domova. Za plentou potom vybere jeden volební lístek, který vloží do prázdné obálky. V eurovolbách je možné udělit až dva preferenční hlasy, takže na lístku lze zakroužkovat jednoho nebo dva kandidáty. Vybraný volební lístek v obálce je potom nutné vhodit do volební urny, druhou obálku s nepoužitými listy lze vyhodit do koše.

Volby do Evropského parlamentu se od jiných voleb, které se v Česku konají, liší ještě tím, že nebude po uzavření volebních místností možné veřejně sledovat průběh sčítání hlasů. Komise sice hlasy sečtou, ale Český statistický úřad smí výsledky zveřejnit až poté, co se zavřou volební místnosti v celé Evropské unii. To se stane až v neděli večer – v Itálii se volí do 23 hodin.

Po brexitu zbude 705 europoslanců, z toho 21 českých

Ve volbách do Evropského parlamentu se bude vybírat 751 poslanců. Po vystoupení Spojeného království z Evropské unie se ale počet sníží na 705, část britských křesel zanikne bez náhrady, další si rozdělí některé členské země. Česka se to ale netýká, před brexitem i po něm bude mít 21 europoslanců. O tato křesla usiluje na 39 listinách celkem 844 kandidátů.

Eurovolby v Česku provází nízká volební účast. V roce 2004 přišlo 28 procent voličů, o pět let později podobný podíl a v roce 2014 byla účast dokonce jen osmnáctiprocentní. Tentokrát ale prezidenti členských států EU vyzvali všechny evropské občany, kteří jsou oprávněni hlasovat, aby se květnových voleb zúčastnili.

„Jste to vy, evropští občané, kdo rozhodne, jakým směrem by se měla Evropská unie vydat,“ uvedli. Upozornili, že poslanci budou společně s Radou Evropské unie rozhodovat například o tom, které předpisy by měly v Evropě platit. Společné prohlášení prezidentů podpořila i česká hlava státu Miloš Zeman.