Ministerstvo zemědělství chce vyhradit dalších 49 lokalit pro stavby proti suchu

Stát by si mohl vyhradit 49 nových míst pro stavby vodních děl a hospodaření s vodou. Navrhuje to ministerstvo zemědělství. O problémech se suchem a jejich možných řešeních jednala v úterý Národní koalice pro boj se suchem, zazněly přísliby miliardových investic, mimo jiné půjdou na přivaděče vody v nejpostiženějších oblastech.

Video Události
video

Události: Stát se připravuje na sucho

Přes sto míst určených pro stavbu nových vodních děl a dalších opatření proti suchu by nově mělo být v Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod. Ministerstvo zemědělství chce totiž rozšířit aktuální 65bodový seznam o dalších 49 míst. V hájených územích se nesmí mimo jiné stavět dopravní koridory nebo zařízení pro průmysl a energetiku, která by mohla narušit geologické poměry lokality.

O které konkrétní lokality jde, nechce zatím úřad prozradit, náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík ale ujistil, že nejde o místa, proti kterým měli lidé dříve výhrady.

„Většina lokalit, které byly při posledním projednávání v roce 2015 vnímány negativně, již do návrhu zařazeny nebyly,“ upozornil. Dodal, že nejde o cenné oblasti z pohledu životního prostředí nebo místa, kde žije mnoho lidí.

Nádrže jsou sice plné, ale chybí podzemní voda

Ministerstvo zemědělství představilo své plány na jednání Národní koalice pro boj se suchem, ve které jsou zastoupeni politici, vědci i zástupci vodohospodářů a zemědělců. Koalice se sešla v době, kdy je sucho podle expertů v Česku horší než loni v téže době a prognóza srážek není příznivá. Nádrže jsou teď sice plné, ale chybí podzemní voda. V zimě totiž sice napadlo hodně sněhu, ale hlavně na horách.

„Sucho ovlivňují především sněhové srážky ve středních a nižších polohách. Takže ačkoli napadlo v absolutním množství poměrně velké množství srážek, situaci se suchem příliš nevylepšily,“ podotkl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder. 

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Geograf a hydrolog PřF UK Bohumír Janský

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na jednání koalice proti suchu slíbil, že v následujícím desetiletí půjde na projekty spojené s vodou 50 miliard korun. Mimo jiné se za ně budou stavět a rozšiřovat vodovody.

„Konkrétně je v plánu například vybudování přivaděče Praha–Kladno nebo posílení kapacity Východočeské vodárenské soustavy Náchod – Hradec Králové. Propojení vodárenských soustav pomůže se zásobováním vodou téměř pro tři miliony lidí,“ upřesnil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Vylepšení vodovodů by se měli dočkat také lidé na Klatovsku nebo Liberecku. 

Video Zprávy ve 12
video

Vodní nádrže v Česku jsou plné, v podzemí ale voda chybí

Ministerstvo životního prostředí zároveň avizovalo dotační výzvu, ve které rozdělí obcím a městům půl miliardy na nové vodovody. Ministerstvo zemědělství spolu s Lesy ČR chystá také rekonstrukci, obnovu, odbahnění nebo stavbu 1215 rybníků a malých vodních nádrží. Každý rok na ně půjde půl miliardy korun.